Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.695
1.06%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Mitinge kaç kişi katıldı tartışmalarına son

  ODTÜ Teknokent'te hazırlanan bir yazılımla, hangi mitinge kaç kişinin katıldığı hesaplanacak.
  • 10.11.2013 - 12:59
  Mitinge kaç kişi katıldı tartışmalarına son

  Mitinge kaç kişi katıldı tartışmalarına son #1

  Özellikle siyasi partiler arasında polemik konusu olan "mitinge kaç kişi katıldı" tartışmalarına, otomatik insan sayan yazılımla son verilecek.

  ODTÜ Teknokent'te kurulan V-Count firmasının kurucu ortağı Kaan Kayabalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2005 yılında, ikinci oldukları ODTÜ Teknokent Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasına sundukları belirlenen nesne ya da insan sayma ürünlerini geliştirdiklerini ve artık açık havada insan saymaya geçtiklerini söyledi.

  Kayabalı şöyle konuştu; 'Miting alanına girilirken kurulan güvenlik noktalarına, polis noktalarına insan sayan kamera sistemimizi yerleştirebileceğiz. Böylece kim girdi kim çıktı, anında tespit edebileceğiz

  YARIŞMA FİKRİMİZ FARKLIYDI

  Yarışma fikrimiz; halı sahalara yerleştirilen kameralardan, top o an neredeyse onu takip edip devreye girmesi ve sonrasında hazırlanan CD'lerin hatıra olarak oyunculara verilmesi üzerineydi.'

  Ancak, yaklaşık 12 bin adet halı saha işletmesinden sadece 3'ünün projeye ilgi duyması üzerine farklı alanlara yöneldiklerini kaydden Kayabalı, 'Aslında fikir çok güzeldi, haftanın en güzel golleri bir platformda toplanacak bir portal yaratacaktık, CD'leri oyunculara satacak halı saha işletmeleri ekstra gelir elde edebilecekti' diye konuştu.

  GÖRÜNTÜ ÜZERİNDEN İNSAN VE OBJE TAKİBİ

  Görüntü izleme ve analiz teknolojisi konusunda ABD ve İsrail firmalarının iyi olmasına karşın kendilerinin de yeni geliştirdikleri ürünleri ile dünyaya açılmaya başladıklarını anlatan Kayabalı, şunları kaydetti:

  'Görüntü üzerinden insan ve obje tespiti ve takibi yapabiliyoruz. Bunu başka nerede kullanabiliriz diye düşündük ve savunma sektöründe potansiyel olduğunu gördük. Termal kamerada örneğin bir asker Gabar dağına bakıyor ama 20 dakika sonra kamera körlüğü oluşmaya başlıyor. Orada tespit edebilmesi gereken küçük hareketleri tespit edemiyor. Biz ekranda bir hareket olduğu zaman haber veren, alarm veren bir sistem geliştirdik. Bu sistem savunma sanayinde iş yapan bazı alt yüklenici firmalar tarafından kullanıldı ama arkası gelmedi.Bizim için 2007 yılı ne yapacağımıza karar verdiğimiz yıl oldu ve perakende sektörünü keşfettik. Bir mağazaya, bir AVM'ye giren çıkan insanları sayalım istedik. 2007 yılında ilk insan sayma sistemine başladık ve Antalya Havalimanının DutyFree'sine kurduk. Çuval sayma sistemi isteyen şeker fabrikalarının isteğine yanıt verdik. İlk ihracatımızı da Azerbaycan'daki bir şeker fabrikası ile yaptık . Aynı grubun yem fabrikalarına aynı sistemi sattık. Zeytin saymadan yumurtaya, ekmek saymaya kadar birçok şey sattık. Bir çay ocağı da gelip oradaki işçi kaç çay dolduruyor onu saydırmak istedi. Bir reklam panosunun önünden kaç kişi geçtiğini bilirsen ona göre fiyat verebilirsin. Özyeğin Üniversitesinin akıllı binasında katta kimse kalmadığında elektrikler, ısıtıcılar kapatılıyor.

  5 DAKİKADA 25 BİN KİŞİ SAYIYORUZ

  Bugün 30'dan fazla ülkede 4 binden fazla lokasyonda V-Count sisteminin kullanıldığını anlatan Kayabalı, "Dünyadaki mağazaların temel kriteri şu; dükkana kaç kişi giriyor bunlardan kaçı alışveriş yapıyor. Geçen bayram arifesindeki kişi ve ciro ile bu bayram arasındaki kişi ve ciroyu kıyaslıyorlar. Koridorlara konuluyor, yemek katında kaç kişi bulunuyor gibi. En son İstanbul bienalini saydık'

  Ortakların ismi ile başlangıçta "kade" olarak kurdukları şirketin adının, V-Count ile buna döndüğünü ifade eden Kayabalı, küresel ölçekte 5 dakikada 25 bin kişi saydıklarını bildirdi.

  Kaan Kayabalı, ana gelir kaynaklarının perakende sektörü olduğunu ancak toplu taşım ve miting sayma gibi farklı iki projeyi de kısa bir süre sonra hizmete sokacaklarını söyledi.

  Kayabalı, şu bilgileri verdi:

  "Sayma işleminde kamera, yazılım ve internet erişimi kullanılıyor. Herhangi bir yere yerleştirilen, donanım ve yazılım anlamında tasarımı tamamen bize ait olan özel bir kamera, yine içerisindeki algoritmayla insanları tanıyor ve bunu hafızasına kaydediyor, internet bağlantısı varsa hemen, yoksa internete ilk bağlandığı anda online olarak www.v-count.com üzerinden sunucuya gönderiyor ve anlık rapor hazırlanıyor.Mitingler için dış ortamda çalışan bir sistem çıkartıyoruz. Açık havada da çalışacak sistem ile miting alanına girilirken kurulan güvenlik noktalarına, polis noktalarına insan sayan kamera sistemimizi yerleştirebileceğiz. Böylece kim girdi kim çıktı anında tespit edebileceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir