Petrol
86.68
-0.33%
Euro
19.5125
0.59%
Dolar
18.6385
0.04%
Altın
1.067
0.70%
Borsa
5030
1.04%
Bitcoin
323.638
1.33%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  NASA, süper bilgisayar kullanarak Mars'ın bulutlarını oluşturdu

  NASA, bir süper bilgisayar kullanarak Mars'taki bulutları yeniden oluşturmayı başardı.
  • Haber Merkezi
  • 04.12.2019 - 11:23
  NASA, süper bilgisayar kullanarak Mars'ın bulutlarını oluşturdu

  Kızıl gezegen Mars'ı, genellikle kurak bir çöl gezegeni olarak düşünüyoruz. Bu düşünce doğru olmakla birlikte, gezegenin atmosferinde az da olsa su buharı bulunuyor.

  NASA'nın gezegende bulunan Curiosity uzay aracı, Mars'taki bulutları görüntülemeyi başarmıştı. Bu bulutlar, Dünya'daki bulutlara oldukça benzemekle birlikte Mars'ın iklimini şekillendirmede önemli bir rol üstleniyor.

  Ancak şimdiye kadar Mars'taki bulutların nasıl oluştuğuna ve nasıl hareket ettiğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyordu.

  NASA, süper bilgisayar kullanarak Mars ın bulutlarını oluşturdu #1

  NASA, SİMÜLASYON KULLANARAK BULUTLARI OLUŞTURDU

  NASA, Mars'ın havasını simüle etmek ve Mars'taki bulutların nasıl hareket ettiğini gözlemlemek için bir süper bilgisayardan faydalandı. Mars'ın kuzey yarım küresinde yaz mevsimini gösteren yukarıdaki simülasyonda, ekvatorun etrafında gece boyunca bulutların oluştuğu görülüyor.

  Gün doğumundan hemen önce en yoğun noktaya ulaşan bulutlar, gün boyu dağıldıktan sonra, akşam vaktinde yeniden ortaya çıkıyor.

  mars

  Simülasyon; hava türbülansı, radyasyon ve atmosferdeki dolaşım gibi olayları anlamak için bilgisayar modellerini kullanan Mars İklim Modelleme Merkezi'ndeki araştırmacılar tarafından oluşturuldu.

  Tüm gezegenin ikliminin bir simülasyonunu oluşturmak için gereken büyük miktardaki veriyi analiz etmek için ise, NASA'nın Gelişmiş Süper Hesaplama tesisi kullanıldı.

  nasa

  Mars'taki iklimin bugün nasıl işlediğini anlamak, gezegenin geçmişi ile ilgili birçok bilgiye ulaşmamızı sağlayabilir. .Çünkü bilim insanları, Mars'ın yüzeyinde bir zamanlar su kaynaklarının olduğuna inanıyor, bu da gezegende yaşam olabileceğini anlamına geliyor.

  Kızıl gezegende bulunan Jezero Krateri'ndeki fosilleri incelemek ve yaşam kalıntılarına ulaşabilmek için gelecek yıl Mars görevini başlatacak bilim insanları, Mars'taki yaşamın kanıtlarına ulaşmaya çalışacak.

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  Görüş Bildir