Petrol
86.93
-0.29%
Euro
18.2167
0.33%
Dolar
18.5372
0.17%
Altın
992.32
0.45%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.962
-0.43%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Netbook tablete karşı

  Artık öldü denilen minik bir netbook, canavar gibi bir tabletten bile daha iyi olabilir mi?
  • 21.03.2012 - 18:26
  Netbook tablete karşı

  Netbook tablete karşı #1

  İnternette gezmek için kullanacağınız, uzun pil ömürlü bir cihaz arıyorsanız tercihiniz bir netbook yerine tablet olabilir. Netbook kelimesi, küçük bilgisayarları tanımlamak üzere kullanılıyor ve son zamanlarda "netbook'lar öldü" deniyor. Ancak ölen şey, bizce sadece netbook kelimesi. PC üreticileri, yeni bilgisayarlarını "netbook" yerine "ultrabook" gibi yeni reklam sözcükleriyle tanıtmaya çalışıyorlar. Ama mantık hep aynı: Az enerji tüketen ve kolay taşınabilen bilgisayarlar üretmek...

  Peki bir "netbook", bir tabletten daha üstün olabilir mi? Konu bu 3 başlık olunca evet, netbook'lar tabletlerden daha iyi olabiliyor...

  1. Ucuz ve uzun süre kullanılabilir: İki sene önce satın aldığınız bir netbook'a bile güncel yazılımları yükleyebiliyorsunuz. Örneğin Windows XP'li bir netbook'ta Windows 7 rahatlıkla çalışıyor. Ancak iki sene önce, kat kat fazla para vererek bir tablet almış olsaydınız bile, bugünkü mobil işletim sistemleri muhtemelen tabletinizde çalışmayacaktı.

  2. Tabletler tüketim içindir: Sosyal güncellemeler arasında dolaşıp durmak, kuşları domuzlara fırlatmak gibi istekleriniz varsa bir tablet satın almalısınız. Ancak gerçekten bir şey meydana getirmek istiyorsanız, bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bu, ağır çalışsa bile bir netbook olabilir. Tabletler, bir tüketim cihazı olmak üzere tasarlanmıştır ve zaman geçirmek için idealdir. Ancak genellikle bir iş meydana getirmek için oldukça kısıtlı özelliklere sahiplerdir. Android ve iOS uygulama mağazalarındaki uygulamalar da bunun bir işareti.

  3. Çatlaması kolay: Netbook'unuzun ekranı cam olmadığından onu bir tablet kadar kolay kıramazsınız. Üzerinde parmaklarınız gezmediği için kolay kolay çizilmez de. Son olarak, karşınızda her zaman parmak izleriyle dolu bir ekran görmek zorunda da kalmazsınız.


  Görüş Bildir