Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.898
1.39%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C

  Nokia'dan yeni harita servisi Here

  Nokia, bu kez de mevcut harita platformunu yeniden markalaştırarak “Here” adıyla piyasaya sürecek.
  • 10.12.2012 - 12:37
  Nokia'dan yeni harita servisi Here

  Nokia dan yeni harita servisi Here #1

  ABD'nin San Francisco şehrindeki bir etkinlik sırasında HERE'la ilgili ilk bilgileri veren Nokia ekibi, yeni markaları HERE ile yeni nesil lokasyon servislerine ilham vermeyi ve kullanıcılara özel, kişiselleştirilmiş bir mobil deneyimi sunmayı hedefliyor.

  Etkinlikte konuşan Nokia Dünya Başkanı ve CEO'su Stephen Elop, "İnsanlar artık daha kapsamlı haritaların peşinde. Biz de artan bu ilgiye HERE ile karşılık veriyor, müşterilerimize dünyayı keşfedip paylaşmanın çok daha cazip yollarını sunuyoruz" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "20 yıllık lokasyon hizmeti deneyimimizi yeni cihazlara ve işletim sistemlerine taşıyoruz. Böylece daha çok kişinin harita ve lokasyon hizmetimizden faydalanacağına ve zamanla bu sürecin gelişimine katkıda bulunacağına inanıyoruz."

  ANDROİD - İOS - FİREFOX OS ÜÇLÜSÜ

  Nokia, yenilenen lokasyon servisini bir adım öteye taşımak için iOS'lara özel bir uygulama da geliştirdi. Önümüzdeki haftalarda Apple'ın Uygulama Mağazası'nda ücretsiz indirilen uygulamalar arasında yerini alması planlanan HTML5 temelli bu yeni uygulama, çevrimdışı kullanım sırasındaki gelişmiş özellikleri, sesli yürüyüş navigasyon sistemi ve toplu taşıma bilgileriyle ön plana çıkıyor.

  Nokia, aynı zamanda, Mozilla'yla yapılan stratejik ortaklık sayesinde yenilenen lokasyon hizmetini Firefox OS'ye taşıyor ve HERE Maps'in Firefox OS'ye uyarlanan mobil web sürümünü ancak gelecek yıl görücüye çıkarmayı planlıyor. Nokia'yla işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Mozilla Ürün Başkan Yardımcısı Jay Sullivan, HTML5 altyapısında Mozilla'nın lider konumunda olduğunu belirtti ve Firefox OS ile HERE evliliğinin, mobil uygulama geliştiriciler için zengin bir platform yaratacağı üzerinde durdu.

  Son olarak Android temelli referans uygulamasını katılımcılara tanıtan Nokia, Android uyumlu HERE yazılım geliştirme kitinin (SDK) 2013 başında piyasaya sürüleceğini söyledi. Bu süre içinde Nokia, ortaklarının, Android uyumlu lokasyon temelli yeni uygulamaları Nokia'nın zengin içeriğini yansıtacak şekilde hayata geçirmelerini bekleyecek.

  EARTHMİNE VE LİVESİGHT'LA 3D HARİTALAR

  Nokia'nın merak uyandıran bir diğer açıklaması ise, HERE'ın 3D özelliklerini geliştirmek adına Nokia'nın Earthmine şirketini satın alacağına dair planlar yaptığı oldu. Satın alma süreci tamamlandığında, Earthmine'ın gerçeklik yakalama ve işleme teknolojileri, bundan böyle HERE'ın ayrılmaz parçaları haline gelecek.

  LiveSight™ teknolojisiyle zenginleştirilen 3D harita işlevi ise, son derece kesin sonuçlar veren sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Üç boyutlu dünya haritası üzerinden artırılmış gerçeklik özelliğini hatasız bir boyuta taşıyan LiveSight™, telefonun kamera vizörünü kullanarak dünyayı keşfetmeyi kolaylaştırıyor. LiveSight deneyimini sunan ilk uygulama, Nokia Lumia cihazları için özel olarak geliştirilen Nokia Bilen Göz'dü.

  Haritalandırma ve lokasyon hizmetlerinin, önümüzdeki yıllarda yeni nesil cihazların ve hizmetlerin farklı segmentlere yönelik tasarlanması yolunda önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen IDC Başkan Yardımcısı ve Araştırma Bölüm Başkanı Crawford Del Prete, "Nokia'nın dünya standartlarında ürünler çıkardığı harita ve lokasyon alanında yepyeni bir marka yaratması, Nokia için çok doğru bir adımdı" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir