Dolar
6.8663
0.0932%
Euro
7.824
0.5112%
Altın
1809.54
0.3866%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.65
0.5302%
Bitcoin
63653.66
-0.4004%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  NSA'dan tüm şifreleri kıracak bilgisayar geliyor

  ABD istihbarat örgütü tüm şifreleri kırabilecek bilgisayar geliştiriyor.
  • 03.01.2014 - 12:59
  NSA'dan tüm şifreleri kıracak bilgisayar geliyor

  NSA'dan tüm şifreleri kıracak bilgisayar geliyor #1

  ABD istihbarat kurumu Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), başka ülkelerin casus programlarından bireysel banka hesaplarına kadar korunması gereken şifreli programların hemen hepsini kırabilecek yetenekte bir bilgisayar geliştirmekte olduğu açıklandı. Washington Post gazetesinin dünkü sayısında yer alan haberin, NSA'nın eski görevlisi Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere dayandığı yazıldı.

  KUANTUM BİLGİSAYARI

  NSA'nın özel kişilerin telefon konuşmalarından internet kullanımlarına kadar iletişim araçlarını kaydeden bir program kullandığı yolunda çıkan haberler son dönemde yoğun tartışmalara yol açmıştı. Habere göre NSA "kuantum bilgisayarı" denilen bir sistemle hassas verileri perdeleyen şifre kodlarını kırabilecek. Ancak, bir tek akış biçiminde değil, aynı anda birden fazla kompütasyon yaparak çalışan böyle bir sistemin geliştirilmesinin daha yıllar alabileceği de haberde yer alıyor. Özel verileri kırma işlevinin yanı sıra böyle bir bilgisayar tıp gibi alanlarda da yarar sağlayabilecek.

  80 MİLYON DOLARA YAKIN

  Gazetenin haberine göre bu araştırma, "Zor hedeflere sızma" adlı 79.7 milyon dolar bütçeli bir proje içinde yer alıyor. Devletle bağlantısı olmayan özel araştırmacılar da kuantum bilgisayarı geliştirme çabalarını sürdürüyorlar. Ancak NSA programının diğer çalışmaların gerisinde mi ilerisinde mi olduğu henüz bilinmiyor.

  SNOWDEN AÇIKLAMIŞTI

  Geçici sığınma izniyle halen Rusya'da yaşayan Snowden, NSA'da çalışırken topladığı belgeleri geçen yıl açıklamıştı. ABD, casuslukla suçladığı Snowden'in iadesini istiyor. Snowden'in açıklamaları üzerine ABD'de halkı terör eylemlerinden korumak için bilgi toplamada devlete ne kadar özgürlük tanınması gerektiği konusu ciddi tartışmalara yol açtı. NSA aleyhinde açılan telefon dinleme davası, farklı mahkemelerden çıkan farklı kararlar üzerine muhtemelen ABD Yüksek Mahkemesi'nde çözümlenecek.

  Görüş Bildir