Petrol
83.54
-1.75%
Euro
17.8741
0.17%
Dolar
18.4447
0.17%
Altın
971.24
-0.20%
Borsa
3274
-0.24%
Bitcoin
350.526
-0.97%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  ODTÜ'den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem

  ODTÜ'den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem

  ODTÜ tarafından yürütülen proje kapsamında, uzay çalışmaları için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerinin yapılacağı Saçılmalı Demet Hattı sisteminin açılışı yapıldı.
  • AA
  • 27.12.2017 - 10:22

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz, ODTÜ tarafından yürütülen "Parçacık Radyasyonu Testleri Oluşturma Laboratuvarı" projesi kapsamında, uzay çalışmaları için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerinin yapılacağı "Saçılmalı Demet Hattı" sisteminin kurulduğunu belirterek, "Yer Gözlem Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi (İMECE) projesi kapsamında Türkiye'de uzay için birçok malzeme elektronik araç geliştirilecek. Bu elektronik araç ve malzemelerin uzaya gitmeden önce uzaydaki radyasyon miktarına göre test edilmesi gerekiyor." dedi.

  ODTÜ den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem #1

  TÜRKİYE'DE ÖZGÜN OLARAK GELİŞTİRİLEN MALZEMELERLE

  Demirköz, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ndeki Proton Hızlandırıcı Tesisi'nde yer alan "Saçılmalı Demet Hattı"nın açılışında yaptığı konuşmada, sistem sayesinde Türkiye'de uzay çalışmaları için özgün olarak geliştirilen malzemelerin testlerinin yapılacağını söyledi.

  ODTÜ den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem #2

  MALİYETİ 7 MİLYON LİRA

  Sistem üzerinde yaklaşık 2,5 yıl çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Demirköz, 13 araştırmacının çalıştığı sistemin 7 milyon liraya mal olduğunu ifade etti.

  Demirköz, gelecek aşamada Avrupa Uzay Ajansı'nın standartlarına göre testler yapmak için söz konusu sistemin geliştirileceğini aktardı.

  ODTÜ den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem #3

  TESTLER İÇİN YURT DIŞINA GEREK KALMAYACAK

  Türkiye'nin yeni dönemde uzay çalışmalarına hız vereceğine işaret eden Bilge Demirköz, şunları kaydetti:

  "Yer Gözlem Uydu Teknolojilerinin Geliştirilmesi (İMECE) projesi kapsamında, Türkiye'de uzay için birçok malzeme ve elektronik araç geliştirilecek. Bu elektronik araç ve malzemelerin uzaya gitmeden önce uzaydaki radyasyon miktarına göre test edilmesi gerekiyor. Çünkü uzayda çokça radyasyon var. Cep telefonunuzu uzaya yollasanız sadece 1 hafta dayanır. Bu sebepten uydularımızı uzaya göndermeden önce içindeki malzemeleri test etmemiz gerekiyor. Uzaydaki parçacıkların çoğu protondur. Bu tesiste de ODTÜ olarak biz bir ek demet hattı kurarak, bu protonları uzay radyasyonuna benzer şekle getirdik ve burada uzay için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerini yapmaya başladık. Bu tesis olmasaydı, bu testleri yurt dışında yapacaktık. Bu tesisin Türkiye'de kurulmuş olması büyük bir döviz kaybını engelledi."

  ODTÜ den uzayda dışa bağımlılıktan kurtaracak sistem #4

  TÜRKİYE, CERN PROJESİNDE ORTAK

  Demirköz, projenin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından da kabul edildiğinin altını çizerek, "Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye olarak CERN'e ortak üye olduk. Bu ortak üyelik kapsamında Türkiye'nin CERN'den teknoloji ve bilgi transferi yapma hakkı doğdu, bu proje bu hakkı kullanan ilk projedir. Proje ile yurt dışına olan bağımlılığımız azalacak. Daha önce yurt dışından almış olduğumuz malzemeleri Türkiye'de üreterek, onların radyasyon testini Türkiye'de yapabileceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

  Açılışa, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, TAEK Başkanı Dr. Zafer Demircan ve TAEK Başkan Yardımcısı Suat Ünal katıldı.


  Görüş Bildir