Dolar
6.8605
0.0087%
Euro
7.7851
0.0115%
Altın
1802.63
0.0033%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
397.641
0.0249%
Bitcoin
63400.62
-0.7963%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Plajların özellikleri internetten öğrenilebilecek

  Vatandaşlar, yararlanmak istedikleri plajların su kalitesi, duş, tuvalet, soyunma kabini, otopark gibi özelliklerini Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu internet sitesinden öğrenebilecek.
  • 11.06.2014 - 12:31
  Plajların özellikleri internetten öğrenilebilecek

  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği çerçevesinde, yüzme sezonu boyunca deniz ve göle kıyısı olan 34 ilde, bakteriyolojik izleme çalışmaları yapıyor.

  Plajların özellikleri internetten öğrenilebilecek #1

  PLAJLARIN BAKTERİYOLOJİK ANALİZİ YAPILIYOR

  İzlenecek yerler valiliklerde oluşturulan il komisyonu tarafından her yıl sezon öncesinde belirleniyor. Halk sağlığı müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre yüzme sezonu boyunca 15 günde bir alınan su numunelerinin bakteriyolojik analizi yapılıyor.

  KİRLİLİK TESPİT EDİLDİĞİNDE HALKA KAPATILIYOR

  Kontrollerde zorunlu değerleri sağlamayan plajlar, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve bunun önlenmesi için çevre ve şehircilik il müdürlüğüne bildiriliyor, gerekli tedbirlerin alınması için ilgili belediye uyarılıyor ve yüzme alanı halkın kullanımına kapatılıyor.

  Geçen yıl  izleme çalışmaları yapılan 34 ildeki bin 208 plajın yüzde 98'inin yüzme suyu kalitesinin zorunlu değerlerini taşıdığı saptandı.

  VATANDAŞLAR DA İNTERNETTEN ÖĞRENEBİLECEK

  Sağlık Bakanlığının tatil mevsimi nedeniyle oluşturduğu takip sistemiyle deniz ve göl kıyısındaki plajların su kalitesi, duş, tuvalet, soyunma kabini, otopark gibi özellikleri https://yuzme.saglik.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

  Türkçe'nin yanı sıra Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça dillerinde sorgulama yapılabilecek internet sitesinde plajların fotoğraflarının yanı sıra hava şartları, yüzme suyu sıcaklığı, ulaşım ve konaklama imkanı, en yakın sağlık kuruluşu gibi güncel veriler de yer alıyor.

  DENİZ SUYU KALİTESİ DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULDU

  Yüzme sezonu boyunca 15 günde bir numune alınan deniz suyu kalitesi, "mükemmel", "iyi", "kötü" ve "girilmesi yasak" şeklinde değerlerdirmeye tabi tutuldu. Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu internet sitesinde ayrıca plaj, otel ve adres araması da yapılabilecek.

  EGE VE AKDENİZ ''MÜKEMMEL''

  Sağlık Bakanlığının analizlerine göre Ege ve Akdeniz kıyılarının deniz suyu kalitesi mükemmel düzeyde. Van Muradiye ve Tuşba kıyılarında birkaç "girilmesi yasak" ve "kötü", Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Marmara'da ise "kötü" bölgeler bulunuyor.

  Görüş Bildir