Euro
15.1336
-0.07%
Dolar
13.3676
-0.07%
Altın
790.1760
0.02%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
573.193
1.10%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Sabancı Üniversitesi'nde 'Büyük Veri' belgesel gösterimi

  Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştirilen özel belgesel gösteriminde, bilgi devriminin vaatleri ve riskleri birlikte değerlendirildi.
  • 26.04.2016 - 19:07
  Sabancı Üniversitesi'nde 'Büyük Veri' belgesel gösterimi

  Against All Odds Productions’ın kurucu ortakları olan Rick Smolan ve Jennifer Erwitt tarafından hayata geçirilen “The Human Face of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgesel filmi Büyük Veri’nin insanlığa sunduğu fırsatlar ile birlikte, oluşturduğu riskleri de ustalıkla sunuyor.

  BÜYÜK VERİ'NİN KRİTİK BİLEŞENLERİ

  Telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerimiz, ilişkilerimiz, alışkanlıklarımız, konum bilgilerimiz, IP adreslerimiz, kariyer geçmişimiz, nelerden hoşlanıp, nelerden hoşlanmadığımız, fotoğraflarımız, videolarımız, mesajlarımız, yorumlarımız ve etiketlerimizin her biri artık Büyük Veri’nin en kritik bileşenleri…

  Sabancı Üniversitesi nde Büyük Veri belgesel gösterimi #1

  “The Human Face of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgesel filmi, okyanusların haritalarını çıkarmak için başlarına antenler takılmış olan fok balıkları; sivrisinekleri hedef almak için kullanılan uydular; Gana’da sahte ilaç satışını önleyici SMS sistemi; depresyona gireceğinizi önceden tahmin edebilen akıllı cep telefonları; boşanmaya doğru gittiğinizi iki yıl öncesinden bilen kredi kartları; bedeninizden doğrudan doktorunuza bilgi aktaran haplar, filmde karşımıza çıkan şaşırtıcı gerçeklerden sadece birkaç tanesi.

  Görünmez kelimeleri açığa çıkaran Büyük Veri’nin, salgın hastalıklar, isyanlar ve doğal felaketlerdeki rolü ne? Apple, Google, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçları Büyük Veri’yi nasıl işliyor? Hangi bilgilerimizi alıyor? Alınan bilgilerimizi nasıl kullanıyor? Büyük Veri daha iyi bir dünya için fırsat mı? Bireysel mahremiyet ve demokrasi için bir tehdit mi? “The Human Face of Big Data” belgeseli iyimser ve kötümser tahminleri bir arada tartışarak bu soruların cevaplarına ışık tutuyor.

  İNSANLARIN BİR GÜNDE İŞLEDİĞİ VERİ..

  Günümüz insanının bir günde işlediği veri, 1500’lerde yaşayan bir insanın hayatı boyunca karşılaştığı veriden fazla. Bununla beraber, Yapılan araştırmalar insanların, bir bebeğin ilk gününde oluşturduğu verinin, ABD Ulusal Kongre Kütüphanesi’nin içerdiği verinin 70 katına eşit olduğunu gösteriyor. Her 2 yılda bir ikiye katlanarak artan veri ile 2020 yılına kadar 40 trilyon gigabayt hacminde (40 zetabayt) veri hayatımıza girmiş olacak.

  Analytics Center ve Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı tarafından gerçekleştirilen “The Human Face of Big Data” özel belgesel gösteriminde, bu olağanüstü bilgi devriminin tüm vaatleri ve riskleri birlikte değerlendirilerek merak edilen sorulara yanıtlar arandı.

  Veri Analitiği alanında endüstrinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacına cevap vermek üzere Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı 2014 yılında eğitime başlamıştır. İş dünyasından profesyonellerin de katılımına uygun bir takvimde sunulan eğitim programı, öğrencilerine veriden katma değer yaratmak, isabetli kararlar verebilmek ve öngörü oluşturabilmek için gerekli olan analitik becerileri kazandırmayı hedeflemektedir. İstatistik, veri madenciliği, makine öğrenmesi, veri modelleme ve görselleştirme ile optimizasyon alanlarındaki kapsamlı müfredatı ile program, uygulamalı bir format üzerinden katılımcılarının gerekli teknik birikimi kazanmalarına, problem çözme ve çözüm üretme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

  ANALYTİCS CENTER HAKKINDA

  Çağlar Göğüş, Hamit Hamutçu ve Emre Yayıcı tarafından, EMEA bölgesinin düşünce liderliği, bilgi ve mükemmeliyet merkezi olma vizyonuyla kurulmuştur. Analytics Center, topluluk liderlerini ve uzmanları, çeşitli organizasyonlarda farklı rol, pozisyon ve geçmişleri bulunan kişilerle bir araya getiren, paylaşım ve işbirliğini misyon edinmiş bir merkez olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda büyük ve gelişmiş analitik yetkinlikler ve bunların iş uygulamaları ile ilgili uluslararası eğitimler sunmaktadır. Analytics Center, yönetimin tüm seviyelerinde ve karar alma süreçlerinde, veri odaklı analitik metodoloji ve teknolojilerin kullanımı ile ilgili uluslararası ortakları ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

  SMARTCON HAKKINDA

  smartcon, Analytics Center tarafından, İstanbul, Dubai ve Johannesburg’da düzenlenen yenilikçi bir iş etkinliği serisidir. Analitik,büyük veri, nesnelerin interneti ve akıllı karar mekanizmaları gibi konularda fikir liderleri ve trend analistleri ile iş ve teknoloji profesyonellerini bir araya getirmeyi amaçlayan smartcon zirveleri, üst seviye karar vericilere içgörü ve öngörü sağlarken, aynı zamanda paylaşımda bulunabilecekleri, fikir alışverişi ve işbirliği yapabilecekleri bir platform oluşturur.


  Görüş Bildir