Petrol
84.93
2.50%
Euro
17.7413
0.04%
Dolar
18.4961
0.11%
Altın
968.52
0.57%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
353.840
-0.57%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Samsung ve Google'ın kaderi Apple'ın ellerinde

  Google ve Samsung, gelecek ay iş anlaşmalarının büyük bir kısmını Apple yüzünden kaybedebilir.
  • 11.05.2013 - 11:03
  Samsung ve Google'ın kaderi Apple'ın ellerinde

  Samsung ve Google ın kaderi Apple ın ellerinde #1

  İki şirketin geleceği için kritik önem taşıyan karar, hem en büyük rakipleri hem de iş ortakları Apple'ın vereceği karara bağlı.

  Apple, gelecek ay düzenleyeceği WorldWide Developer Conference (WWDC) etkinliğinde Google ve Samsung'u sarsacak bir karar verebilir.

  ÜRÜNLERİNDEN MEN ETME KARARI ALABİLİR

  Samsung ve Google'ın mobil cihaz ve yazılım alanında en büyük rakibi olan Apple, 10-14 Haziran tarihlerinde düzenlenecek konferansta, iki markayı ürünlerinden men etme kararı alabilir. Bu durum, Google'ın reklam gelirlerinin neredeyse yarısını, Samsung'un da küresel gelirinin yüzde 10'unu kaybetmesine neden olabilir.

  Apple ve rakipleri arasındaki ilişki, büyük değişikliklerin açıklanmasının beklendiği WWDC'de yeni bir boyut kazanabilir. Apple'ın her yıl düzenlediği geleneksel konferansta yer vereceği gelişmeleri gizli tutması, neler yaşanabileceği konusunda teknoloji dünyasında soru işaretleri doğurmuş durumda.

  Arama motoru ve mobil işletim sistemi piyasasının lideri olan Google, Apple'ın farklı platformlar arayışında olmasından dolayı bir süredir memnun değil.

  Bloomberg, geçtiğimiz ay Apple'ın İnternet Yazılımı ve Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue ile Yahoo! CEO'su Marissa Mayer'ın bir araya geldiğini ve 'Yahoo!'nun iPhone ve iPad'le daha iyi entegre olabilmesi için yollar aradıklarını' belirtti.

  Apple'ın, iOS 7 işletim sisteminde sunulan Mobile Safari tarayıcısında Google'ı Yahoo ile değiştirmesi, beklenebilecek bir gelişme. Apple'ın aynı işlemi PC'lerdeki Safari için de yapması ve yapılan değişikliğin gelecek ay yazılım geliştiriciler tarafından deneneceği öne sürülüyor. Mayer da, Ocak ayında yaptığı açıklamada Yahoo!'nun Facebook, Google ve Apple ile daha yakından çalışmak istediğini belirtmişti.

  SAMSUNG'UN EN BÜYÜK MÜŞTERİSİ

  Aralarında iki yıldan fazla süren patent kavgaları, her ne kadar kolay görünmese de büyük iş ortakları olan Apple ve Samsung'un ilişkisini sona erdirebilir.

  Wall Street Journal'ın Şubat 2011'de verdiği bilgiye göre, o dönem Samsung'dan 8 milyar dolar değerinde LCD ekran, NAND flash bellek ve mobil çip alan Apple, Güney Koreli şirketin en büyük müşterisi haline gelmişti. Samsung, Apple'ın iPhone ve iPad'lerinde kullanılan A5 ve A6 çiplerini de üreten firma oldu.

  Elektronik ürün parçaları tedarikinde Samsung'dan uzaklaşan Apple, mobil ve PC platformda Google'ın yerini Yahoo!'ya bırakırsa, rakiplerine büyük bir darbe vurabilir. Yahoo!'nun Bing'e dayanması, Safari'de yaşanacak Google-Yahoo! değişikliğinin Microsoft'a yaraması anlamına gelecek.


  Görüş Bildir