Euro
10.3656
-0.65%
Dolar
8.8597
-0.07%
Altın
500.19
0.23%
Borsa
1.395
0.73%
Bitcoin
387.982
4.32%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Satürn'deki bir günün ne kadar sürdüğü açıklandı

  Bilim insanları, Satürn'deki bir günün ne kadar sürdüğünü bularak, gezegenin başka bir gizemini daha açığa çıkardı.
  • Haber Merkezi
  • 21.01.2019 - 09:20
  • Güncelleme : 21.01.2019 - 09:20
  Satürn'deki bir günün ne kadar sürdüğü açıklandı

  Güneş sisteminde, bilim insanlarının hala çözemediği sayısız bilmece var. Bunlardan biri ise Satürn'deki bir günün ne kadar bir süreye karşılık geldiğiydi. Hesaplanması oldukça zor olan bu süre üzerinde, gökbilimciler yıllardır çalışmalar yapıyor.

  GÖZLEMLENMESİ OLDUKÇA ZOR

  Tamamen gazlardan oluşan Satürn, bir yüzeye sahip olmadığı için dönerken gözlemlenebilecek herhangi bir yere sahip değildi. Ayrıca gezegenin sahip olduğu manyetik alan, dönme hızının hesaplanmasında bilim insanlarının önündeki en büyük engellerden biriydi.

  Satürn deki bir günün ne kadar sürdüğü açıklandı #1

  SATÜRN'DEKİ BİR TAM GÜN HESAPLANDI

  NASA'daki bilim insanları, bu zorlu bilmecenin cevabını bulmak için Cassini uzay aracından gelen verileri kullandılar ve elde edilen verileri birleştirerek, Satürn'deki bür günün ne kadar sürdüğünü hesapladılar. Elde edilen bilgilere göre Satürn'deki bir tam gün, 10 saat 33 dakika ve 38 saniye sürüyor.

  1981 yılında, Voyager uzay aracının elde ettiği manyetik alan verilerine dayanarak bu süre, 10 saat 39 dakika ve 22 saniye olarak hesaplanmıştı. Yeni elde edilen Satürn'deki bir tam günün süresi, 1981 yılında hesaplanan süreden yaklaşık 6 dakika daha kısa.

  Satürn deki bir günün ne kadar sürdüğü açıklandı #2

  YENİ VERİLER ELDE EDİLDİ

  Gözlemlenmesi oldukça zor olan Satürn, Christopher Mankovich'in elde ettiği veriler sayesinde daha kolay gözlemlenebilir bir gezegen haline geldi. Mankovich, Satürn'ün halkalarının gezegenin içinde meydana gelen titreşimlere tepki vererek, bir tür sismometre olarak hareket ettiğini buldu. Gezegenin içi titreştiğinde ve depremler meydana geldiğinde, titreşim frekansları gezegenin yer çekimi alanındaki değişimlere neden olur ve bu değişimler halkalara iletilir. Ortaya çıkan bu enerji, gözlemlenebilir bir dalga yaratır.

  Satürn deki bir günün ne kadar sürdüğü açıklandı #3

  BİLİM İNSANLARI SONUÇTAN EMİN

  İşte bütün bu veriler, gezegendeki bir tam gün süresinin hesaplanmasında bilim insanlarına oldukça yardımcı oldu. Araştırmacılar, halkalardaki dalgaları Satürn'ün iç kısmına bakmak için kullandılar ve gezegenin bu uzun zamandır aranan temel özelliğini ortaya çıkardılar. Bilim insanları, bu yeni bulunan sürenin oldukça sağlam bir sonuç olduğunu ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir