SpaceX, 36 saat içerisinde 3 roket fırlattı ve geri indirdi
ensonhaber.com

ABD merkezli uzay şirketi SpaceX, bir yandan Starlink internet uydularını yörüngeye fırlatırken, diğer yandan özel şirketlerin uydularını da uzaya gönderiyor.

En son fırlatma, 19 Haziran Pazar günü, Florida'nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan gerçekleşti ve Globalstar tarafından geliştirilen bir iletişim uydusu yörüngeye gönderildi.

Globalstar görevi için kullanılan Falcon 9 roketi, kalkıştan yaklaşık 10 dakika sonra Florida sahilindeki SpaceX drone gemisine iniş yaptı.

36 saatte 3 fırlatma birden

Globalstar uydu fırlatma görevi, SpaceX'in son 36 saatteki üçüncü fırlatması olarak kayıtlara geçti.

Şirket, 17 Haziran'da NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 53 Starlink internet uydusunu fırlattı ve 18 Haziran'da Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden Alman ordusu için bir radar uydusunu uzaya gönderdi.

falcon 9

SpaceX, şu sıralar yoğun bir dönemden geçiyor. Şirket, bu yıl 26 fırlatma görevi gerçekleştirdi ve önümüzdeki aylarda bu sayı, Starship de dahil olmak üzere daha da yukarılara çıkacak.

Falcon 9'un yeniden kullanılabilirliği uzay endüstrisi için büyük bir adım oluşturmuş olsa da yalnızca roketin ilk aşaması yeniden kullanılabiliyor.

SpaceX'in insanları Mars'a götürecek Starship roketi ise tümüyle yeniden kullanılabilir olacak.