Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
592.081
-2.19%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Süper hızlı ulaşım sistemi için ilk adım atılıyor

  SpaceX şirketi, geleceğin süper hızlı ulaşım sistemi olarak tanımlanan "Hyperloop" projesini hayata geçirmek için hazırlıklara başladı.
  • Ajanslar
  • 16.06.2015 - 14:19
  Süper hızlı ulaşım sistemi için ilk adım atılıyor

  Merkezi California'da bulunan şirketten yapılan açıklamada, hızlı ulaşım kapsüllerinin tasarımı için bir yarışma başlatıldığı belirtildi.

  YARIŞMA BAŞLATILDI

  Açıklamada "SpaceX, en iyi Hyperloop kapsülünün tasarlanması ve inşa edilmesi için üniversite öğrencileri ve bağımsız mühendis takımlarının katılabileceği açık bir yarışma başlattık. Yarışmaya katılan ekipler, gerçek boyutlu tasarımlarını Haziran 2016'da düzenlenecek bir etkinlikle tanıtacak" ifadesi kullanıldı.

  Süper hızlı ulaşım sistemi için ilk adım atılıyor #1

  PİST İNŞAATI BU YIL TAMAMLANACAK

  SpaceX, yarışmaya katılan ekiplerin tasarımlarını sergilemeleri için bir de deneme pisti inşa edileceğini bildirdi. 1,6 kilometre uzunluğundaki pist, şirketin California'nın Hawthorne kentindeki merkezi yakınlarında yapılacak ve inşaatı ise bir yıl içinde tamamlanacak.

  SpaceX ve elektrikli araba üreten Tesla Motor şirketlerinin kurucusu Elon Musk, sıkıştırılmış hava kullanarak saatte 1220 kilometre hıza ulaşmayı amaçlayan Hyperloop projesini ilk kez 2013'te kamuoyuyla paylaşmıştı.

  Süper hızlı ulaşım sistemi için ilk adım atılıyor #2

  HAVA BASINÇLI TÜPLER

  Musk'ın hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından "beşinci ulaşım biçimi" olarak nitelendirdiği proje, yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden oluşan bir ulaşım sistemi kurulmasını öngörüyor. Proje, elektromanyetik mıknatıslar ve sürtünmeyi en aza indiren kompresör fanları kullanarak mümkün olan en az enerjiyle yüksek hızlı ulaşım sağlamayı amaçlıyor.

  Musk, projeyi tanıtırken Hyperloop kapsüllerinin, San Francisco ile Los Angeles arasındaki yaklaşık 600 kilometrelik mesafeyi sadece 35 dakikada alacağını belirtmişti. California eyaletindeki iki kent arasındaki yolculuk arabayla yaklaşık 6 saat sürüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir