Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
347.815
-3.75%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Tatil hayalleri kurarken dolandırılmayın

  Tatil sezonunda turizm konusuna odaklanan dolandırıcılar “Your eTicket” gibi başlıkları kullanarak dolandırıyor.
  • 22.03.2013 - 11:50
  Tatil hayalleri kurarken dolandırılmayın

  Tatil hayalleri kurarken dolandırılmayın #1

  Baharın geldiği ve güneşin kendini daha çok göstermeye başladığı bu günlerde turizm endüstrisi de hareketli bir sezona giriyor. Bu dönem aynı zamanda siber dolandırıcılar için de büyük fırsatlar sunuyor. Dünyanın önde gelen güvenlik çözümlerinden Bitdefender, bu dönemde dolandırıcıların uçak bileti ve otel rezarvasyonu başlıklarıyla yoğun çalışmalar yaptıkları konusunda internet kullanıcılarını uyardı.

  Bu dönemde dolandırıcıların yoğun olarak SPAM e-posta gönderimi yaptığını belirten Bitdefender yetkilileri, son dönemde "Your eTicket" konusu ile Delta Havayolları'ndan gönderilmiş gibi gösterilen e-postaların yoğun şekilde görüldüğüne dikkat çektiler. Bu e-postanın ekinde çok tehlikeli bir Truva atı yazılımı olan Sirefef – a Trojan'ı içeriyor ve eki açmanız durumunda bilgisayarınızın tüm kontrolü siber suç şebekelerinin eline geçiyor. Bu tip çalışmalarda sadece Delta Havayolları değil global pek çok havayolu şirketi ve otel adı kullanılıyor. E-posta içerisindeki dil ise içeriğin bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor.

  Bitdefender, internet kullanıcılarının bir uçak veya otel rezervasyonu yaptırmadan gelen böyle e-postaları açmadan silmelerini, eğer uçak veya otel rezervasyonu yaptırdılarsa da rezervasyonlarını e-posta üzerinden değil, rezervasyonu yaptırdıkları siteden kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

  Kavi International'in CTO su Sayi Gokhan Toplar da konuyla ilgili olarak "Çok profesyonelce hazırlanmış, sosyal muhendislik harikası bir atakla karşı karşıyayız. Bu hareketin zararları çok sonra bile baş gösterebilir. Internet kullanıcıları internetten gelen bilmedikleri her şeye kuşkuyla bakmalılar" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir