Euro
15.2600
0.11%
Dolar
13.4445
0.15%
Altın
794.3890
-0.17%
Borsa
2,048.07
0.29%
Bitcoin
568.468
-0.15%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Telefonunuz saldırılara kapalı mı

  ESET, Android tabanlı akıllı telefonlar için bir güvenlik açığına karşı koruma sağlayan ücretsiz uygulama yayınladı
  • 03.10.2012 - 09:49
  Telefonunuz saldırılara kapalı mı

  Telefonunuz saldırılara kapalı mı #1

  Android işletim sistemine sahip telefonlardaki tüm verilerin silinebileceği uyarısı ilk olarak Almanya’daki Berlin Teknik Üniversitesi’nde telekomünikasyon güvenliği alanında araştırma yapan Ravishankar Borgaonkar tarafından yapılmıştı. Bu güvenlik açığı, özel hazırlanmış URL’ler, doğrudan kısa mesajlar veya QR kodlarıyla siber suçluların telefon verilerini silmesini sağlıyor.

  Android tabanlı akıllı telefon sahibi kullanıcılar, cihazlarının saldırılara açık olup olmadığını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eset.securedialer adresinden uygulamayı telefonlarına yükledikten sonra ESET’in USSD test sayfası olan https://www.eset.com/tools/ussdtest adresinden telefonları aracılığıyla kontrol edebilirler.

  ESET USSD Control, zararlı kodları çalıştırılmadan kontrol ederek Android telefonlardaki bilgilerin güvende kalmasını sağlıyor.  ESET’in Mobil Uygulamalar Ekip Lideri Tibor Novosad, araç hakkında şunları söyledi: “ESET USSD Control, kullanıcıların potansiyel olarak zararlı olabilecek telefon numaralarını (USSD kodları), numaralar varsayılan telefon çevirici tarafından çevrilmeden kontrol edebilmesini sağlar. Ayrıca bu konuyla ilgili zararlı web sitelerini de engeller. ESET USSD Control, zararlı kodları çalıştırılmadan kontrol ederek Android telefonlardaki bilgileri güvende kalmasını sağlar.Uygulama, zararlı her USSD kod bulunduğunda ekrana bir uyarı mesajı çıkarır ve zararlı kodun çalışmasını engeller. Akıllı telefonunuzu USSD saldırılarından korumak için, kullanıcı ESET USSD Control uygulamasını varsayılan çevirici olarak ayarlamalıdır.

  HACKERLAR NASIL ÇALIŞIYOR?

  USSD (Unstructured Supplementary Service Data) yıldız ile başlayan * , diyez # ile veya sayılarla devam eden, komut veya veri temsil eden ve diyez # ile biten bir kod. (Örn: *123#). Bu kodlar, telekom operatörlerinin telefon cihazları için uzak destek verebilmesini sağlar. Örnek kod IMEI numarasını gösterebilirken, uzaktan telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilecek USSD kodları da bulunmaktadır. Böylece hackerlar uzaktan sadece bu türden bir istek başlatarak telefon verilerini uzaktan silebilirler. Bu saldırı türü ilk olarak Berlin Teknik Üniversitesi’nde telekomünikasyon güvenliği alanında araştırma asistanı olarak çalışan Ravishankar Borgaonkar tarafından Buenos Aires, Arjantin’de yapılan Ekoparty Security Conference’da yaptığı sunumda antivirüs endüstrisinin dikkatine sunulmuştu.


  Görüş Bildir