Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
387.989
-6.53%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı

  THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı

  Yerli kripto para borsası THODEX'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Özer'in Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği belirlendi.
  • Haber Merkezi
  • 22.04.2021 - 09:37
  • Güncelleme : 22.04.2021 - 12:06

  Geçtiğimiz haftalarda 2 milyon adet Dogecoin dağıtarak oldukça ses getiren yerli kripto borsası THODEX, birkaç gün süren işlem kesintilerinin ardından dün tamamen kapanmış ve biz de bu haberi sizlerle paylaşmıştık.

  Birçok kullanıcı, yerli borsanın kendilerini mağdur ettiğini belirterek sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyor.

  Yeni ortaklık teklifleri aldıklarını, bu teklifleri kabul ettiklerini ve anlaşma tamamlanana kadar tüm işlemlerin durdurulduğunu söyleyen THODEX'in bu açıklaması, kullanıcılara pek de inandırıcı gelmiyor.

  16,4 MİLYAR TL İLE YURT DIŞINA KAÇTI

  Thodex mağdurlarının avukatı Oğuz Evren Kılıç, THODEX'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer’in en az 2 milyar dolarlık (16,4 milyar TL) kripto parayla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını tespit ettiklerini söyledi.

  Yapılan incelemeler sonucunda, Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği belirlendi.

  "CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI"

  Avukat, THODEX'te 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan yaklaşık 391 bininin aktif hesap olduğunu belirterek “Borsada aylık 100 milyar lira yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası.” diye konuştu.

  Geçtiğimiz günlerde Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını kapatması da kullanıcıların şüphesini daha da artırmıştı.

  SORUŞTURMA AÇILDI

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, merkezi Kadıköy'de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

  Sabah saatlerinde de şirketin merkez ofisinin bulunduğu binaya polis geldi. Polis ekipleri, incelemenin ardından binadan ayrıldı.

  THODEX CEO su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı #1

  TOSUNCUK MEHMET AYDIN'I GEÇTİ

  Bu durum, kısa süre önce Çiftlikbank adıyla yaptığı dolandırıcılıktan sonra 1,5 milyar lirayla Uruguay'a kaçan tosuncuk Mehmet Aydın'ı da hatırlattı. Ancak Faruk Fatih Özer'in yaptığı 2 milyar dolarlık vurgun Çiftlikbank'ı da geride bıraktı.

  Yatırımcılar ise THODEX'in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıttığına dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor.

  Ayrıca şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmak için çekilişle Porsche verdiği belirtiliyor.

  THODEX CEO su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı #2

  THODEX: ORTAKLIK TEKLİFLERİ VAR, SİTE KAPALI

  Şu anda THODEX'e girmek isteyen kullanıcılar bir uyarı mesajıyla karşılaşıyor.

  THODEX uyarı mesajında; yeni ortaklık teklifleri aldıklarını, bu teklifleri kabul ettiklerini ve anlaşma tamamlanana kadar tüm işlemlerin durdurulduğunu söylüyor.

  THODEX'e girmek isteyen kullanıcıların karşısına aşağıdaki mesaj çıkıyor:

  “Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımlar atması da kaçınılmaz hale gelmiştir.

  İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır.

  Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

  THODEX

  2020'DE MESAJI VERMİŞTİ

  THODEX'in patronu Özer, 9 Aralık 2020 tarihinde bir programa konuk olduğunda “2020 yılı birçok yeniliği barındırdığı bir yıl oldu bizim için. İnsanlar şunun değerini daha fazla anladılar. Kripto paranın hem taşınması, hem bir yerden bir yere aktarılması tamamen bana bağlı. Herhangi bir sisteme, ülkeye, finans kuruluşuna bağlı olmadan siz istediğiniz yere bu kripto paranızla seyahat edebilir veya bunu istediğiniz ülkeye aktarabilirsiniz." açıklamasında bulunmuştu.

  MAĞDUR KULLANICILAR NE YAPMALI

  Avukat Oğuz Evren Kılıç, mağdurların iki aşamalı olarak hareket edebileceğini, ilkinin savcılığa suç duyurusu, ikincisinin ise elindeki meblağa göre tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvurmak olduğunu söyledi.

  thodex

  THODEX CEO su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı #5

  THODEX CEO su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı #6

  THODEX CEO su Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir