Petrol
78.01
1.09%
Euro
19.6121
0.12%
Dolar
18.6417
0.05%
Altın
1.069
-0.09%
Borsa
4802
-0.51%
Bitcoin
318.345
0.23%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Trafikte telefon kullanımı dikkati dağıtıyor

  İngiltere'de yapılan araştırma, trafikte elleri kullanmadan telefon görüşmesi yapmanın bile sürücülerin dikkatini dağıttığını ortaya koydu.
  • AA
  • 09.06.2016 - 10:14
  Trafikte telefon kullanımı dikkati dağıtıyor

  BBC'nin haberine göre, Sussex Üniversitesinde görevli bilim insanları, telefon sohbeti sırasında, kişinin beyninde normalde yolu takip etmek için kullanılan bölümün devreye girdiği, sürücülerin konuşulan konu hakkında görsel hayal kurmaya itildiği sonucuna ulaştı.

  60 KİŞİ İNCELENDİ

  Araştırmada araç kullandıkları sırada video testlerine tabi tutularak incelenen 20 erkek ve 40 kadın sürücü gruplara ayrıldı.

  Birinci gruptan herhangi bir uyarıcı olmadan, diğer iki gruptan da telefonlarının hoparlöründen duydukları erkek sesi eşliğinde araç kullanmaları istendi.

  Trafikte telefon kullanımı dikkati dağıtıyor #1

  GEÇ TEPKİ VERDİLER

  Araştırmada, bu sesle 1 dakikadan az bir süre iletişime geçen sürücülerin, kaldırımdan yola inen yayalar, ters şeride giren ve kavşaklara park eden araçlar gibi trafikte meydana gelen durumlara daha geç tepki verdiği gözlemlendi.

  "Dosyanı nereden bıraktın?" tarzındaki basit soruların bile telefon görüşmelerinde sürücünün bir yere normalden 4 kat daha az konsantre olmasına yol açtığı, bunun nedeninin, beynin önlerine çıkabilecek tehlikeleri kontrol etmek yerine odayı gözlerinin önüne getirerek dosyanın nerede olduğunu bulmaya çalışması olduğu kaydedildi.

  YAYGIN GÖRÜŞ ÇÜRÜTÜLDÜ

  Sussex Üniversitesi Psikoloji Bölümünde eğitmen Dr. Graham Hole, çalışmanın trafikte telefonun elde tutulmadığı sürece güvenli olduğu yönündeki yaygın inanışı çürüttüğünü söyledi.

  Hole, yapılan farklı çalışmaların da trafikteyken yapılan telefon görüşmelerinin, radyo dinlemek ve araç içindeki yolcularla konuşmaktan daha rahatsız edici olduğunu gösterdiğini belirtti.


  Görüş Bildir