Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.782
3.63%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  TÜBİTAK'tan yüzde yüz yerli akıllı telefon projesi

  TÜBİTAK'tan yüzde yüz yerli akıllı telefon projesi

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli akıllı telefon geliştirilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi.
  • AA
  • 29.03.2015 - 22:07

  TÜBİTAK tan yüzde yüz yerli akıllı telefon projesi #1

  Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı'nın ardından AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Işık; gemi, uzay, motorlu araç, makine, sağlık ve kimya sektörleriyle yakından ilgili olan, bu sektörlere girdi sağlayan ve yeni teknolojilerle de diğer sektörlerin gelişmesine katkı sunan elektrik ve elektronik sektörünün daha fazla gelişmesini arzuladıklarını söyledi.

  Üretimin tasarım, Ar-Ge ve inovasyona dayalı olması ve bilgi teknolojilerine girdi sağlaması dolayısıyla ekonominin en önemli sektörlerden biri olduğunu kaydeden Işık, "Öte yandan sektörün 2023'te 34 trilyona ulaşması öngörülen dünya ticaret hacminin yüzde 21'ini oluşturması bekleniyor. Bu çok ciddi bir rakam. Hazırlıklarımızı eksiksiz ve vakit kaybetmeksizin tamamlamalıyız" diye konuştu.

  "BİR TON DEMİR BİR iPHONE ETMİYOR"

  Işık, yerli üretimin teşvik edilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin bir soruya, şöyle yanıt verdi:

  "Bugün bir ton demir, bir iPhone etmemektedir. Bu tablo bizim Ar-Ge, inovasyon ve katma değeri yüksek ürünler alanında gelişmemiz gerektiğine dair işarettir. Bu amaçla ilk adımımızı attık. TÜBİTAK Başkanlığımız yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı. Bu çağrıyla destek verdiğimiz özel sektör firmaları tarafından tüm alt bileşenleri yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir