Petrol
83.68
-1.40%
Euro
17.6924
0.01%
Dolar
18.4853
0.20%
Altın
965.96
0.01%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
351.666
-5.65%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Türk mucitten ilginç icat

  İlginç icatları ile adından söz ettiren Mustafa Yiğit'in son marifeti RoboTürk.
  • 31.03.2012 - 12:47
  Türk mucitten ilginç icat

  Türk mucitten ilginç icat #1

  Samsun'da yaptığı ilginç buluşlarla dikkat çeken Mustafa Yiğit, Antalya'da silahlı eylemciyi ikna etmeye çalışırken vurularak şehit olan emniyet müdürü olayından esinlenerek 'RoboTürk' ismini verdiği silah kullanabilen bir robot yaptı.

  SES VE GÖRÜNTÜ AKTARABİLİYOR

  Samsunlu Mustafa Yiğit, sansasyonel icatlarına bir yenisini daha ekledi. Yiğit, Ayakkabı, gömlek, kravat, ceket, şapka ve telefonlara monte edilebilen portatif bir silah geliştirmesinin ardından ilginç bir çalışmaya imza attı. Dünya Mucitleri, Evrensel, Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Genel Başkanı olan Mustafa Yiğit, 'RoboTürk' adını verdiği bir robot geliştirdi. Yiğit, robot için cansız mankenden yararlandı. Uzaktan kumanda ile yönlendirilen robot, üzerine takılan kamerayla ses ve görüntü aktarabiliyor, istenen yöne hareket edebiliyor ve iki eliyle silah kullanabiliyor.

  Bu icadını Antalya'da silahlı bir kişiyi etkisiz hale getirmeye çalışan Konyaaltı İlçe Emniyet Müdürü Uğur Gökcan'ın şehit olması olayından esinlenerek yaptığını söyleyen Dünya Mucitleri, Evrensel, Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yiğit, "Bu tip olaylarda canlı insan yerine böyle saldırgan insanların yanına bunun gibi robotlar gönderilerek irtibat kurulabilir. Sonuçta bu bir robot, buna ne kadar ateş edersen et sonuçta tamir olabilir. Ama giden bir can geri gelmiyor" dedi.

  HEM SİLAHLI HEM SİLAHSIZ

  Geliştirdiği robota 'RoboTürk' adını verdiğini belirten Samsunlu mucit Yiğit, "Robotları televizyonlarda görüyoruz ya Çinli ya Japon ya da Ruslar üretiyor. Baktım Türkiye'de böyle bir çalışma yok. 21. yüzyılda uzay çağında yaşıyoruz. Bu tip çalışmaları ortaya çıkartabilmek için böyle bir portatif yaptık. Yaptığımız icat oyuncakta olsa tehlikeli ve iş görebilecek bir nitelikte. Aynı anda hem gözümüz hem kulağımız hem de sesimiz olabiliyor. Bu robotu istediğimiz gibi hareket ettirebiliriz. Bu projemiz gelişime açık bir projedir. Maddi imkansızlardan dolayı bu kadarını yapıp, sergileyebildik. Türkiye'de bu tip çalışmalara daha fazla önem verilmeli. Biz bu ürettiğimiz robotları, hem silahlı hem de silahsız güvenlik amacıyla kullanabiliriz" diye konuştu.

  Daha sonra Yiğit, Samsun'da boş bir alanda 'RoboTürk' adını verdiği gövdesi ve kolları 360 derece dönen icadını denedi. Cep telefonu ile iletişim kurulabilen robot ellerine silahlar monte edilerek ateş ettirildi.


  Görüş Bildir