Petrol
112.44
-0.01%
Euro
17.4247
0.21%
Dolar
16.6878
0.30%
Altın
972.2
-0.08%
Borsa
2388
-0.57%
Bitcoin
321.806
-4.75%
26ºC
İstanbul
Çok bulutlu 26 C

  Türk mühendislerden teröre karşı akıllı devriye sistemi

  Türk mühendisler, şüpheli kişileri eyleme geçmeden etkisiz hale getiren bir yazılım geliştirdi.
  • 21.11.2016 - 09:08
  Türk mühendislerden teröre karşı akıllı devriye sistemi

  ascdsvnm

  Mühendislik eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’de kendi şirketini kuran Akif Ekin, 1998 yılından bu yana şehirlerde güvenliğin sağlanmasına yönelik yazılım ve teknoloji geliştirdiklerini söyledi.

  Ekin, “Türk mühendislerle çalışıyoruz. Polis araçlarının tepe lambalarına yerleştirilen sistemle, hareketlerinden şüphelenilen ya da aranmakta olan bir kişi tespit edildiğinde, geçmişte kimlerle temas kurduğu kayıtlardan bulunuyor ve şehir içindeki her hareketi izleniyor. Şüphelinin eylem yapmayı planladığı anlaşıldığında, harekete geçmeden etkisiz hale getiriliyor” diye konuştu.

  Araçların üzerlerine takılan ürünle yüz tanıma, hız belirleme, kavşak kontrolü, plaka tanıması yapılabildiğini ifade eden Ekin, “Böylece akıllı devriye aracı dönemi başlamış olacak” dedi.

  ABD’YE TEKNOLOJİ İHRACATI

  Akif Ekin, ürünleri Azerbaycan, Ortadoğu ve bazı Avrupa ülkelerine sattıklarını, şubat ayından itibaren de ABD polisinin kullanmaya başlayacağını belirtti. Geçen yıl 80 milyon TL’lik yazılım ihracatı yaptıklarını dile getiren Ekin, yazılım ve ürünlerinin dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığını, son olarak ABD’nin Florida Eyaleti’nde kullanılmaya başlanacağını, bunu New York, Teksas ve California’nın izleyeceğini kaydetti. Ekin, ABD’de kurulacak sistem için 2.5 yıl önce bu ülkeye gittiklerini ve Amerikan polisiyle görüştüklerini anlattı.

  Türk mühendislerden teröre karşı akıllı devriye sistemi #2

  DİZİLERDEN İLHAM ALDILAR

  Ekin, ürün ve yazılımları geliştirirken “Minority Report” ve “Person of Interest” gibi film ve dizilerden etkilendiklerini belirterek, şunları ifade etti: “Filmlerde izlediğimiz teknolojileri hayata geçiyoruz. Mesela şüpheli birisi havalimanına geldi. Eski kayıtlardan ben o şüphelinin daha önce gelip gelmediğini çok kısa sürede bulup şüpheli bir hareket yapıp yapmadığını görebiliyorum. Böylece güvenlik güçleri, bin kişiyi arayacağına 50 kişiyi arıyor. Olayın olma olasılığı yüzde 5’e düşüyor. Sistem trafikte dolaşan veya park etmiş araçları sürekli tarıyor. Aracın ağırlığına bakarak bomba taşıdığını tespit edebiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir