Petrol
112.59
1.45%
Euro
17.6015
0.43%
Dolar
16.5962
0.43%
Altın
974.05
0.54%
Borsa
2529
0.00%
Bitcoin
349.098
-1.43%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Türkiye Uzay Ajansı için çalışmalar başladı

  Türkiye Uzay Ajansı için çalışmalar başladı

  Hükümetin Eylem Planı'nda yer alan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması için gerekli kanun tasarısı çalışmalarına başlandı.
  • AA
  • 11.01.2016 - 08:46

  Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet'in bu yıl gerçekleştireceği eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması için gerekli kanun tasarısı çalışmalarına başlandı.

  İLK ADIM MECLİS'TE ATILACAK

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması için ilk adım olan kanun tasarısı çalışmaları başladı. Bu yılın ilk yarısında Meclis'e sunulması planlanan tasarının yasalaşmasıyla Ajansın kurulması için ilk adım atılmış olacak.

  Türkiye Uzay Ajansı için çalışmalar başladı #1

  Ajansın nerede kurulacağı, nasıl çalışacağı,bütçesi, personelinin statüsü ile diğer kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini belirlenecek olan tasarının yasalaşmasının hemen ardından Ajansın idari yapılanması gerçekleştirilecek.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı milli haberleşme uydusu geliştirme Ar-Ge'sini başlatarak uydu teknolojileri alanında Uydu Sistemleri Test ve Entegrasyon Merkezi'nin (USET) yapımına yaptığı katkıyla uzay teknolojileriyle ilgili çok önemli kazanımların öncülüğünü yapılıyor.

  TÜRK NASA'SI

  Türkiye'nin uzayla ve yörünge haklarıyla ilgili menfaatlerini korumayı hedefleyen Ajansın temel amacı, "Türk NASA'sını kurmak olacak. Merkezinin Ankara'da kurulması planlanan Ajans, uluslararası uzay ve uydu örgütleriyle işbirliği içinde olacak.

  HİZMET VERECEĞİ ALANLAR

  Derin uzay araştırmaları, keşif çalışmaları, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve fırlatma rampası kurulmasını hedefleyen Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak tarım, madencilik, akıllı ulaşım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir