Euro
15.5904
0.07%
Dolar
13.8258
0.2%
Altın
791.98
0.34%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
714.251
-0.42%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Türkiye'de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek

  Tersine beyin göçüyle yeniden ülkesine dönen bilim insanı, ekibiyle birlikte yapacakları çalışmalarla Türkiye'ye faydalı olmak istediklerini söyledi.
  • AA
  • 29.03.2021 - 11:25
  • Güncelleme : 29.03.2021 - 11:53
  Türkiye'de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek

  Üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayarak, ABD'de 5 yıl çalışan Mahmut Akşit, TÜBİTAK'ın "2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı" kapsamında yurda döndü.

  Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Akşit, çalışmalarını, üniversite bünyesinde kurduğu malzeme fiziği laboratuvarında, doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılardan oluşan 5 kişilik Ar-Ge grubu ile 10'a yakın yüksek lisans öğrencisiyle yürütüyor.

  Akşit ve ekibinin geliştireceği yeni nesil termoelektrik malzemelerle atık ısının tekrar kullanılabilir elektriğe çevrilmesi amaçlanıyor.

  ABD'DE 5 YIL BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPTI

  Doktor Öğretim Üyesi Mahmut Akşit, 2008'de Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduğunu, 2014'te ABD'de bulunan Cornell Üniversitesi'nden aynı alanda doktora derecesini aldığını söyledi.

  Daha sonra dünyanın en çok Ar-Ge çalışması yapan şirketlerinden birinin araştırma laboratuvarında uzman malzeme kimyacısı olarak çalışmaya başladığını aktaran Akşit, şirkette 5 sene bilimsel çalışmalar gerçekleştirdiğini anlattı.

  Türkiye de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek #1

  "MEMLEKETİMİZE FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ"

  İki yıl önce Türkiye'ye dönüş yaptığını dile getiren Akşit, şunları kaydetti:

  "Kendi memleketimize faydalı olmak istiyoruz. Önceleri arkadaşlarımız Türkiye'ye geldiğinde, deneyimleri çok fazla, bilgi birikimleri çok fazla ama bunları aksiyona geçiremiyorlardı çünkü laboratuvar kuracak bir bütçeleri olmuyordu. Program sayesinde bilgilerimiz, araştırma geçmişimiz tazeyken gelip laboratuvarımızı kurup burada çalışmalara başlayabildik. Araştırmalarımıza hiç soluk kesmeden devam etmemizi sağlayan, bütçenin gelmesi.

  "1 MİLYON 720 BİN LİRALIK BÜTÇEYLE GELDİK"

  Deneyimli araştırmacılara, laboratuvarlarını kurmak için 1 milyonluk bütçe verdiler ve bunun üstüne yine laboratuvardaki bilimsel çalışmalarımızı hayata geçirmek için 720 bin liralık ek bütçe verdiler. Toplam 1 milyon 720 bin liralık bir bütçeyle geldik. TÜBİTAK'ın yaptığı bu teşvik hakikaten çok önemli. Bu programın, bilim insanlarının Türkiye'ye dönüşünde çok büyük bir etken olacağını ve bunun Türkiye açısından uzun vadede çok faydası olacağını düşünüyorum."

  Akşit, laboratuvarı koronavirüs salgınına rağmen 6 ay içerisinde kurduklarını ve çalışmalara başladıklarını aktararak, laboratuvarda çalışan 4 doktora öğrencisi ve 1 doktora sonrası araştırmacının da 3 senelik maaşlarının bu program kapsamında karşılandığını bildirdi.

  Türkiye de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek #2

  "ENERJİNİN ÇOK BÜYÜK KISMINI İSRAF EDİYORUZ"

  Termoelektrik malzemelerin, ısıyı elektrik enerjisine herhangi bir mekanik aksam olmadan çevrilebilen malzemeler olduğunu anlatan Akşit, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Dünyada çeşitli amaçlarla harcanan enerjinin yüzde 58'i kullanılmadan atık ısı olarak israf oluyor. Bu oran Türkiye için yüzde 53 seviyesinde. Geleneksel otomobil motorları ve termik santraller atık ısı oluşumda başı çekiyor. İçten yanmalı motorlarda yaktığımız enerjinin ancak yüzde 30'unu hareket için kullanabiliyoruz, yüzde 70'i egzozdan kaçıp gidiyor. Enerjinin çok büyük kısmını israf ediyoruz.

  Benzer şekilde termik santrallerde, doğalgaz santrallerinde enerjinin yüzde 70'ini havaya atıyoruz. Amacımız, termoelektrik malzemelerle atık ısının tekrar kullanılabilir elektriğe çevrilmesi. Hem termoelektrik malzemelerin verimliliğini artırmak hem de daha ucuza imal etmek istiyoruz. Biz bu 2 soruna da çözüm bulacak fikirle geldik Türkiye'ye ve bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Örneğin hibrit arabalar çok yaygın. Onların egzozundan çıkan ısı tekrar elektriğe dönüştürülebilirse hem arabanın menzili ve verimliliği artacak hem daha az yakıt harcayacak."

  Türkiye de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek #3

  Akşit, Mars keşif araçları Curiosity ve Perseverance'da da radyoaktivite kaynaklı ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren termoelektrik modüllerle elektrik enerjisi ihtiyacının karşılandığını belirtti.

  Yeryüzünde ise ulaşımı zor mevkilerde bulunan doğal gaz boru hatlarında, deniz platformlarında, telekomünikasyon tesislerinde ve güvenlik amaçlı görüntüleme tesislerinde çeşitli uygulamalar için termoelektrik modüllerin kullanıldığına işaret eden Akşit, termoelektrik malzemelerin, yine geleneksel jeneratörlere göre hafif olmaları sebebiyle havacılık ve uzay sanayinde de kullanımının gün geçtikçe ön plana çıktığını sözlerine ekledi.

  Türkiye de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek #4

  Türkiye de yeni nesil termoelektrik malzemeler geliştirilecek #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir