Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.234
-1.14%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Türkiye'nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi

  Türkiye'nin en uzun üçüncü asma köprüsü olma özelliği taşıyan Nissibi Köprüsü inşaatında sona gelindiği bildirildi.
  • 12.05.2014 - 13:15
  Türkiye'nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi

  Türkiye nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi #1

  Atatürk Barajı'nda su toplanmaya başlanmasının ardından Kahta-Siverek-Diyarbakır karayolunda ulaşımı sağlayan köprü, su altında kaldı. Bunun üzerine doğu istikametinden gelen vatandaşlar, batıya çıkış yolu olarak Şanlıurfa güzergahını kullanmaya başladı. 

  EN UZUN 3. KÖPRÜDE SONA GELİNDİ

  Türkiye nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi #2

  100 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

  Bölge halkının yıllardır dile getirdiği yeni köprünün temeli ise 2012'de  dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle atıldı. Köprüye, bölgedeki eski bir yerleşim birimi olan "Nissibi" adı verildi. Yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak 610 metre uzunluğundaki köprünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı ise 400 metre olarak planlandı.

  Türkiye nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi #3

  ''NEMRUT DAĞI'NDAKİ DEVASA HEYKELLERE DAHA KOLAY ULAŞILACAK''

  Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, yaptığı açıklamada, eski köprünün su altında kalması nedeniyle Diyarbakır-Adıyaman arasındaki ulaşım mesafesinin uzadığını belirtti. Ulaşım sorunun bölge turizmini olumsuz etkilediğine dikkati çeken Erkal, "Köprünün hizmete açılmasıyla hem zaman kaybı ortadan kalkacak hem de misafirlerimiz özellikle Nemrut Dağı'ndaki devasa heykellere daha kolay ulaşacak" dedi. Erkal, yüzde 70'i tamamlanan köprünün yaklaşık 6 ay sonra hizmete açılmasının planlandığını dile getirdi.

  Türkiye nin en uzun üçüncü köprüsünde sona gelindi #4

  GÜNEYDOĞU TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Aydın Aslan da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tarihi zenginliklere sahip olduğunu hatırlatarak, eserlerin daha iyi tanıtılmasında alt yapı hizmetlerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

  Ulaşımın rahatlamasıyla bölgenin turizm potansiyelinin ciddi oranda artacağını vurgulayan Aslan, "Nissibi, Türkiye'nin üçüncü büyük asma köprüsü olacak. Bu projenin Güneydoğu turizminine büyük katkı sunacağını düşünüyoruz. Tamamlandığında bölge muhteşem bir esere kavuşmuş olacak" diye konuştu. Aslan, bölgedeki turizm firmalarının çalışmaların tamamlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir