Dolar
6.7508
-0.0296%
Euro
7.6343
-0.3081%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.177
0.0115%
Bitcoin
65896.36
-0.0224%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
    Twitter Ankara saldırısıyla ilgili bilgi paylaşımını geciktirdi

    Twitter Ankara saldırısıyla ilgili bilgi paylaşımını geciktirdi

    Twitter Ankara'daki patlamayla bağlantılı olduğu düşünülen 3 kişinin IP adreslerini başvurudan 36 saat sonra paylaştı.
    • Ajanslar
    • 13.10.2015 - 10:55

    Twitter Ankara saldırısıyla ilgili bilgi paylaşımını geciktirdi

    Ankara'da patlama olacağını bir gün öncesinden twitter adresinde duyuran 3 kişinin bilgilerini Twitter, Türkiye ile soruşturmanın akıbetini engelleyecek şekilde yavaş verdi. İlk başvuruda hemen paylaşımda bulunmayan Twittter, 36 saat sonra bilgilileri Türkiye ile paylaştı.

    Ankara'da Cumartesi günü meydan gelen bombalı saldırı öncesinde iki Twitter hesabından bombalı saldırı olacağına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

    İP ADRESLERİ İSTENDİ

    Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Telekomünikasyon Iletişim Başkanlığı TİB'e yazı yazarak iki Twitter hesabının kime ait olduğunun bildirilmedisini istedi. TİB ise Twitter'den acil koduyla iki adresin ip adreslerinin bildirilmesini istedi.

    BİLGİLERİ TÜRKİYE'YE VERMEDİ

    BTK yetkililerinden edinilen bilgilere göre Twitter, bombalı saldırıyı haber veren iki Twitter hesabı ile ilgili bilgileri Türkiye'ye vermedi. Twitter'in savcılık tarafından istenmesine rağmen bilgileri kullanıcıların özel hayatının gizliliğini gerekçe göstererek vermemesi dikkat çekti. Twitter'in iki hesap ile ilgili bilgileri paylaşması halinde bombalı saldırı ile ilgili önemli bilgilere ulaşılacağı tahmin ediliyor.

    TEPKİ ÇEKTİ

    Twitter'in bombalı saldırıyı önceden bilen kullanıcıları ile ilgili bilgileri Türkiye'ye vermemesi tepki çekti. Twitter'in Türk yetkililere terör olaylarında ip adreslerini Türkiye ile paylaşabileceklerini belirtmelerine rağmen iki adrese ilişkin bilgileri vermediği belirtildi. Yetkililer, "Twitter terör saldırısında bile Türkiye'ye yardım etmeyecekse, yargı sürecine yardımcı olmayacaksa ne zaman yardımcı olacak" diyerek tepki gösterdi.

    3 IP ADRESİ SAATLER SONRA VERİLDİ

    Twitter'ın Ankara'daki patlamadan önce şüpheli paylaşım yapan 3 IP adresinin bilgilerini başvurudan 36 saat sonra Türkiye'ye verdiği öğrenildi.

    Twitter'in bombalı saldırıyı önceden yazan iki hesap ile ilgili bilgileri Türkiye ile paylaşmaması halinde Twitter'e erişimin kapatılmasının gündeme gelebileceği belirtildi.

    Görüş Bildir