Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
326.199
2.36%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Twitter, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet yöneticilerinin hesaplarını etiketledi

  Twitter’ın geçtiğimiz aylarda başlattığı devlet bağlantılı hesapları etiketleme sistemi Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hesabı da "Türkiye devlet görevlisi" olarak etiketlendi.
  • Haber Merkezi
  • 18.02.2021 - 09:37
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 10:07
  Twitter, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet yöneticilerinin hesaplarını etiketledi

  Twitter, geçtiğimiz yıl yaz aylarında platforma eklediği yeni özellik ile hükümetle bağlantılı hesaplarını etiketlemeye başlamıştı.

  İlk aşamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi olan Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) hükümet hesaplarında kullanılan bu özellik, 17 Şubat'tan itibaren Türkiye dahil 16 ülkede aktif edildi.

  Twitter, ülkemizdeki devlet kurumları ve kilit görevlerdeki kullanıcıların Twitter hesaplarına etiketler yerleştirdi.

  ERDOĞAN'IN HESABINA DA ETİKET GELDİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve benzeri Türk yetkililelerin hesapları etiketlenmeye başladı.

  Twitter, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet yöneticilerinin hesaplarını etiketledi #1

  ÇİFTE STANDART İDDİALARI VAR

  Twitter ayrıca, hükümet organları tarafından kullanılan hesapları da bayrak sembolüyle etiketleyecek. Hükümetlerin kontrolündeki medya organlarına ait hesaplar da bir masa ve mikrofon sembolüyle vurgulanacak.

  Twitter, uygulamayı ilk olarak Rusya medya kuruluşu RT'nin hesabında hayata geçirmiş ve şirketin profiline "Rusya devlet bağlantılı medya" etiketi eklemişti.

  Ancak BBC, Voice of America, Deutsche Welle gibi devlete yakınlığıyla bilinen batılı medya kuruluşlarına "devlet bağlantılı" etiket eklemeyen Twitter, özellikle Rusya'dan ciddi tepki almıştı.

  Twitter, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet yöneticilerinin hesaplarını etiketledi #2

  Twitter, hükümetlerin finanse ettiği ve içeriği hükümetlerin etkisiyle belirlenen yayın kuruluşlarının, Twitter tarafından tavsiye edilen hesap veya içeriklerde de yer almayacağını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir