Euro
10.1054
0.46%
Dolar
8.6085
0.97%
Altın
484.8
0.89%
Borsa
1.42
0.1%
Bitcoin
408.000
1.16%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Uçağı rokete dönüştürecek motor testte

  İngiliz bilim adamları dünyanın herhangi bir yerine 4 saat içinde ulaştıracak yeni motorun testlerine başladı.
  • 29.04.2012 - 17:26
  Uçağı rokete dönüştürecek motor testte

  Uçağı rokete dönüştürecek motor testte #1

  İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Skylon adlı araç normal uçak pistine inip kalkabilecek, aynı zamanda sesin 5 katı hızla 30 km yükseğe tırmanarak, dünyanın atmosferi dışında seyahat edebilecek.

  JET MOTORU GİBİ ÇALIŞIYOR

  Merkezi Oxfordshire'daki Culham'da bulunan Reaction Engines Limited (REL) firmasında geliştirilmekte olan yeni motor normal bir jet motoru gibi çalışırken, gerektiği anda roket motoru konumuna getirilebilecek.

  Hava aracı havalandığında başta havadaki oksijeni toplayan 'nefes alma' konumunda çalışan motor, bunu sıvı helyum ile sıfırın altında 140 santigrat dereceye kadar soğuttuktan sonra tanklarındaki sıvı hidrojenle birleştirerek, yükseklere ve uzaya çıkmak için itici güç olarak kullanıyor.

  HAVACILIK TARİHİNDE DEVRİM

  Havacılık ve uzay tarihinde devrim yaratması beklenen yeni motorun İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda tanıtılması bekleniyor.

  REL şirketi motorun tüm önemli testlerinin tamamlanmasından sonra nihai tasarım aşamasına geçilmesi için 250 milyon sterlin (720 milyon TL) daha toplamayı planlıyor.

  DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNE EN FAZLA 4 SAATTE GİDİLEBİLECEK

  REL işletme müdürü Alan Bond; aracın, dünyanın herhangi bir yerine en fazla dört saatte gidilebileceğini belirterek, bu yeni motorun aynı zamanda bugünkü tek kullanımlık roketlerin yerine uzaya gidebilen bir hava aracı inşa etme imkanı sağladığını kaydetti.

  Bu projenin bütçesinin yüzde 85'inin özel yatırımcılardan sağlandığını söyleyen Bond, ancak gerekli mali desteği sağlamak için hükümetten yardım isteyebileceklerini belirtti.

  SESTEN 5 KAT HIZLI

  Uzmanlar, şu anda sesin 5 katına ulaşan hızda (Mach 5) sürtünmenin aracın motorlarına giren havanın ısısını bin santigrat dereceye kadar çıkardığını ve bunun da motorun bu havayı kullanması için çok sıcak olduğunu belirterek, bu ayki testler sırasında kritik 'ön soğutma' sisteminin içeriye giren havayı kullanılabilir derecede soğutması konusuna odaklanacaklarını kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir