Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
711.125
-7.59%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Uğur İpek'in tasarımı uçakta bekleme sorununu bitirecek

  Türk tasarımcı Uğur İpek'in 'perfecto' tipi puroları andıran tasarımı, biniş hızını artırmayı amaçlıyor
  • İHA
  • 13.05.2015 - 16:58
  Uğur İpek'in tasarımı uçakta bekleme sorununu bitirecek

  Uçak yolculuğunun en sıkıcı taraflarından biri uçağa binerken beklenen kuyruktur. Çantasını yerleştirip koltuğuna geçmeye çalışan yolcular, genelde arkasında uzun bir kuyruk oluşmasına neden olur. Bu kuyruk bazen o kadar uzar ki uçağın zamanında kalkmasını engeller.

  Türk asıllı Alman vatandaşı Uğur İpek'in kabin tasarımı, bu soruna çare olcağa benziyor. Havacılık devi Airbus, 44 yaşındaki İpek'in tasarımı üzerinde çalışmaya başladı.

  Uğur İpek in tasarımı uçakta bekleme sorununu bitirecek #1

  EN GENİŞ KISIM ORTADA

  İpek'in tasarımı 'perfecto' tipi purodan esinlenerek ortaya çıktı. İpek'in tasarladığı kabinin en geniş noktası, bu tip purolarda olduğu gibi orta kısmı. Uçlara doğru gittikçe koridor daralıyor. Uçağın ortasındaki geniş bölgede iki adet giriş kapısı bulunuyor.

  Uçaklarda çantasını yerleştirmeye çalışan yolcuların zincirleme bir tıkanıklığa yol açtığını belirten Uğur İpek "Geniş giriş bu sorunu önemli ölçüde çözecektir" diye konuştu.

  Uğur İpek in tasarımı uçakta bekleme sorununu bitirecek #2

  DAHA GENİŞ ÜRETİLECEKLER

  Bu tasarımla uçakların orta kısmının daha geniş üretilmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen İpek "Ancak konuştuğum mühendisler giriş kısmının kanat bölgesine yakın olduğu için sorun olmayacağını belirtti" diye konuştu.

  GENİŞ CAMLAR

  Tasarım işlevselliğinin yanında giriş kısmındaki geniş camlarla yolculara keyifli bir şekilde manzara seyretme imkanı veriyor. İpek Airbus'ın 2006'da patenti alınan tasarım üzerinde çalıştığını ancak üretime ne zaman geçilebileceğini bilmediğini söyledi.

  Uğur İpek in tasarımı uçakta bekleme sorununu bitirecek #3


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir