Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
313.800
0.14%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C

  Vietnam’da vakalar arttı: Samsung ve Apple etkilenebilir

  Son günlerde Vietnam'da yaşanan koronavirüs vaka artışları nedeniyle Samsung ve Apple gibi şirketlerin üretimi tehlikeye girebilir.
  • Haber Merkezi
  • 01.06.2021 - 15:06
  • Güncelleme : 01.06.2021 - 15:34
  Vietnam’da vakalar arttı: Samsung ve Apple etkilenebilir

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, geçtiğimiz yılın başlarında birçok şirket oldukça zor durumda kaldı. Yıl sonuna kadar toparlanan üreticiler, yeni yılla birlikte üretim kapasitelerini artırdı.

  Ancak, özellikle bazı bölgelerde yaşanan vaka artışları, Apple ve Samsung gibi teknoloji şirketlerini yeniden zor durumda bırakabilir.

  Örneğin Tayvan ve Vietnam gibi ülkeler, şimdiye kadar salgınla başarılı bir şekilde mücade etmiş ve ülkedeki üretimlerde aksama yaşanmamıştı. Ancak son zamanlarda kısıtlamaların gevşetilmesi nedeniyle vaka sayısı yeniden 4 binin üzerine çıktı.

  YASAKLAR YENİDEN BAŞLADI

  Vietnam hükümeti, ülkede bir araya gelinen alanları kapatırken restoran ve kafe gibi işletmelere de yasak gelfi. Sokağa çıkma yasağı daha sıkı hale getirilirken, haliyle üretim tesislerinde de tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı.

  samsung apple vietnam

  SAMSUNG VE APPLE ETKİLENEBİLİR

  Asya’nın önemli üretim üslerinden birisi olan Vietnam’da Apple ve Samsung başta olmak üzere pek çok dev firmanın üretim tesisi var. Özellikle Samsung telefon üretiminin neredeyse yarısı, bu ülkede gerçekleşiyor.

  Alınan önlemler neticiesinde, vardiya gruplarının sayısının azaltılması ve yüz yüze görüşmelerin yasaklanması nedeniyle üretim tesisleri yavaşladı. Yetkililer, en az iki hafta bu sürecin devam edeceğini belirtiyor.

  Üretimin yavaşlaması nedeniyle sorunlar ardı ardına gelebilir. Bu durum, tedarik zincirinin sıkışmasıyla birlikte fiyatların artması anlamına geliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir