Dolar
7.7077
-0.1761%
Euro
9.0563
0.0011%
Altın
1889.33
0.1903%
Borsa
1145.24
0%
G. Altın
468.211
0.255%
Bitcoin
83512.61
0.4002%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  WhatsApp kullanıcıları dikkat

  Tehlikede olabilirsiniz..
  • 11.09.2012 - 15:40
  WhatsApp kullanıcıları dikkat

  WhatsApp kullanıcıları dikkat #1

  Popüler mobil anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son güncellemesiyle birlikte şifreleme özelliğine kavuşmuştu. Peki bu özellik gerçekte ne kadar güvenli?

  Özellikle genç mobil kullanıcılar tarafından SMS'e alternatif olarak tercih edilen WhatsApp adlı mobil uygulama, geçtiğimiz günlerde yapılan güncellemeyle şifreleme desteğine kavuşmuştu. Bu sayede yazılan mesajlar gönderenden alıcıya şifrelenmiş biçimde ulaşıyor.

  ŞİFRELEME YÖNTEMİ YETERLİ DEĞİL

  Ne var ki güvenlik uzmanları, WhatsApp tarafından tercih edilen şifreleme yönteminin yeterli olmadığını görüşünde. İngiltereli web geliştirici Sam Granger tarafından yayınlanan bilgilere göre, uygulamanın Android sürümü, kullanılan mobil cihazın IMEI numarasına kolayca yeniden üretilebilecek bir algoritmayla bir anahtar oluşturuyor. Şifreleme için yalnızca IMEI numarasını ters çevirip, bununla bir MD5 hash'i oluşturan uygulama, başka bir güvenlik önlemi almıyor.

  SANAL KORSANLAR İÇİN ÇOCUK OYUNCAĞI!

  Üstelik, WhatsApp 'ın kullanıcı adı olarak cihazla kullanılan telefon numarasını belirlemesi, olası bir saldırı durumunda kişisel bilgilerin standart Android arayüzleri üzerinden kolaylıkla ele geçirilmesine zemin hazırlıyor. Granger'a göre, IMEI ve GSM numarasını belirleyebilecek bir uygulamayı sahte bir profille Google Play platformuna koymak sanal korsanlar için çocuk oyuncağı!

  Apple kullanıcıları ise nazaran daha çok güvende. Android'in aksine, iOS platformunda IMEI numarasını ele geçirmeyi sağlayacak bir resmi arayüz bulunmuyor. Granger, son olarak WhatsApp'ın şifrelenmiş mesajları iletmek için mobil platformlarda yaygın olarak kullanılan XMPP protokolünü kullandığını hatırlatıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir