Yahoo Çin'de kapatıldı

Yahoo Çin'de kapatıldı

Yahoo'nun internet portalı, Çin'deki marka haklarına sahip olan Alibaba Group ile yapılan anlaşmanın sona ermesinin ardından kapatıldı. Yahoo, geçtiğimiz ay Çin'de e-posta hizmetini sonlandırmıştı. Global Times gazetesinin verdiği bilgiye göre, Çinli Yahoo kullanıcılarından e-posta adreslerini Alibana'nın Alimail hizmetine kaydırmaları istendi. Çinli Yahoo kullanıcıları, anasayfaya gittikleri zaman bir veda mesajıyla karşılaşıyor, ardından Alibaba'ya ait bir sayfaya yönlendiriliyorlar.

Çin merkezli Alibaba'nın Yahoo portalını kapatması, şirketin sahibi olduğu Yahoo markasına ait hizmetleri teker teker sonlandırma sürecinin bir parçası olarak görülüyor.

ZAMANLA GÜÇTEN DÜŞTÜ

Yahoo, 2005 yılında Alibana'nın hisselerinin yüzde 40'ını 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Çinli firma, Eylül 2012'de hisselerini 7.6 milyar dolar karşılığında geri satın alarak, o dönem yeni CEO değişikliğine giden şirkete finansal açıdan nefes aldırmıştı. Yahoo, anlaşma kapsamında dört yıl boyunca Alibaba'nın markasına bağlı hizmetlerini işletmesine izin verdi. Analistler, Yahoo'nun Alibaba'da kalan ve iki yıl içinde halka arz edilmesi planlanan yüzde 24'lük hissesinin 14 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Çin'deki yerel arama motorlarının güçlenmesiyle kullanıcı sayısı giderek azalan Yahoo, araştırma firması CR-Nielsen'in verilerine göre Mayıs ayında en çok ziyaret edilen 10'uncu arama motoruydu. Yahoo ve Alibaba gelişmeler hakkında yorum yapmadı.