Yahoo'dan yeni arama motoru Axis

Yahoo'dan yeni arama motoru Axis

Yahoo'nun sıkıntılı bir süreçten geçtiği biliniyor. Geçtiğimiz haftalarda patlak veren CEO'larının dolandırıcılığının da Yahoo'nun bu zor dönemine denk gelmesi işleri daha da içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklemişti. Görünen o ki Yahoo, sürpriz bir ürün tanıtımıyla bu skandalları aşma niyetinde.

Yahoo'nun tanıttığı Axis adlı ürün, bir arama tarayıcısı. Internet Explorer, Firefox, Safari ve Chrome eklentisi olarak piyasaya sürülen "search browser" iPad ve iPhone uygulaması olarak da App Store'da yerini aldı. Uygulamanın en büyük artısı, arama sonuçlarını ufak resimler olarak göstermesi.

Tarayıcı eklentisi olan Axis, tarayıcının alt kısmında bir satır olarak yerini alıyor. Daha önce iki şirket arasında imzalanan anlaşma gereğince Yahoo'nun aramaları yine Microsoft'un arama motoru olan Bing tarafından sağlanacak.

Henüz ilk günlerini yaşayan uygulama, teknik sıkıntıları da beraberinde getirdi. iPhone uygulaması, çok küçük bir ekrana birçok şey sıkıştırdığı için pek de kullanışlı değil. Tarayıcı eklentisi olan Axis de kilitlenme gibi sorunlara sebep olabiliyor. Bakalım Yahoo, Axis ile arama motoru pazarında yükselmeyi başarabilecek mi.