Euro
10.1191
0.6%
Dolar
8.586
0.71%
Altın
485.75
1.09%
Borsa
1.424
0.45%
Bitcoin
408.611
0.54%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Yazılımda son hamle: Windows 8

  Microsoft'tan radikal karar
  • 26.10.2012 - 09:03
  Yazılımda son hamle: Windows 8

  Yazılımda son hamle: Windows 8 #1

   

  Microsoft dün bir basın toplantısıyla Windows programını radikal bir şekilde güncelleyen 8'i sunarak, rakipleri Apple ve Google'a karşı konumunu güçlendirmeyi umuyor.

  Bugün New York'da bir basın toplantısıyla açıklanacak olan Windows 8, teknoloji devi Microsoft'un otuz yıldır piyasaya sürdüğü ürünler içinde "en radikal değişim, en cesur hamle" diye niteleniyor.

  Windows 8, yazılımın daha önceki versiyonlarından köklü bir kopuş olarak görülüyor; çünkü geleneksel masa üstü bilgisayar ve fareye değil, dokunmatik ekranlara ve akıllı telefonlara dayanıyor. Yeni işletim sistemi dokunmatik ve üzerinde karolar olan bir arabirim getiriyor. Bu karolar hem dokunarak tek tek uygulamalara girmeyi sağlıyor, hem de yazılımın ana ekran üzerinde güncellemeler yapmasını mümkün kılıyor.

  Örneğin aldığınız son elektronik postalar, yeni başlıklar ya da sosyal medya mesajları konusundaki güncellemeler, ekrandan takip edilebiliyor. Windows 8, hem Metro adlı dokunmatik bir arabirime sahip olacak, hem de daha geleneksel bir arabirimi koruyacak.

  Kullanıcılar dokunmatik kullanım yerine isterlerse geleneksel masa üstü moduna da geçebilecekler. Windows 8'in bütün özelliklerini kullanabilen versiyonları, Intel ve AMD tarafından kullanılan x86 tabanlı yazılım mimarisi ile çalışacak, Windows RT versiyonu ise ARM firması tarafından yapılan CPU tabanlı tasarımlarla çalışabilecek.

  Uzmanlar, Windows 8'in başarısının Microsoft'un kaderini belirleyecek kadar önemli olduğunu söylüyorlar. Forrester Research adlı teknolojik danışmanlık şirketinden Frank Gillet, "Windows 8 geniş kullanım imkanlarıyla bir çok yeni kullanıcıyı cezbedebileceği gibi, radikal değişimiyle kendi geleneksel alıcısının diğer markalara yönelmeyi düşünmesine de sebep olabilir" diyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir