Euro
10.1524
0.35%
Dolar
8.6505
0.27%
Altın
493.96
0.35%
Borsa
1.393
0.54%
Bitcoin
365.842
-3.09%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Yerli ve milli 5G teknolojisi teşvik edilecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye'de 5G mobil el terminallerinin, yerli ve milli olarak üretiminin teşvik edileceğini açıkladı.
  • AA
  • 23.02.2019 - 11:27
  Yerli ve milli 5G teknolojisi teşvik edilecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), yeni nesil yerli ve milli 5G ve ötesi haberleşme teknolojilerinin ülkede kullanımı için gerekli çalışmaları yapacağını söyledi.

  ALTYAPI TESPİT EDİLECEK

  Kurumun, 5G hizmetinde kullanılacak küçük hücre baz istasyonlarının kurulumunu kolaylaştıracağını ifade eden Turhan, söz konusu hizmetlerin sunulabilmesi için ilave altyapı ihtiyacının tespit edilerek, alınacak tedbirlerin belirleneceğini dile getirdi.

  Yerli ve milli 5G teknolojisi teşvik edilecek #1

  İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

  Turhan, üniversiteler ve özel sektör kuruluşlarıyla 5G teknolojisini geliştirmek üzerine iş birliği yapacaklarına işaret ederek, bu konuda ulusal mevzuatla uluslararası standartların uyumlaştırılacağını anlattı.

  İşletmecilerin 5G konusundaki hazırlıklarının takip edeceğini vurgulayan Turhan, yerli üretim ve Ar-Ge faaliyetlerinin, yeni nesil mobil haberleşme teknolojileri kapsamında desteklenmesini sağlayacağını ifade etti.

  YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

  Turhan, 5G mobil el terminallerinin yerli ve milli olarak üretiminin teşvikinin sağlanmasının yanı sıra 5G mobil haberleşme baz istasyonu ve benzeri teçhizatın, yerli tasarımı ve üretim kabiliyetinin ülkeye kazandırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

  5G yetkilendirmesi kapsamında işletmecilere makul oranda ve uygun zaman planlaması içinde yerli malı belgeli ürün kullanım yükümlülüğü getireceklerine dikkati çekti.

  Yerli ve milli 5G teknolojisi teşvik edilecek #2

  HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ GELİŞTİRİLECEK

  Turhan, "Burada amacımız, yerli ve milli 5G ve ötesi yeni nesil haberleşme teknolojilerinin geliştirilerek ülkede kullanımına başlanması ve bu alanda Ar-Ge, Ür-Ge faaliyetlerinin ve yerli/milli üretim ile kullanımının geliştirilmesini teşvik edecek düzenleyici çerçevenin ve mekanizmaların oluşturulması olarak belirlendi." dedi.

  "ÇALIŞMA YAPACAĞIZ"

  Bakan Turhan, elektronik haberleşme sektörüne yönelik yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesinin de sağlanacağını vurgulayarak, kaynak tahsisi gerektiren yetkilendirmelere ilişkin altyapılarda yerli ve milli ürünlerin kullanımının artırılması konusunda çalışma yapacaklarını kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir