Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2401
-0.01%
Dolar
17.9209
0.05%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.435
0.53%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Yeşilay'dan teknoloji bağımlılığına teknolojik çözüm

  Yeşilay'dan teknoloji bağımlılığına teknolojik çözüm

  Yeşilay Cemiyeti tarafından teknoloji bağımlılarına yönelik geliştirilen "Outturnet" uygulaması ile gençler sosyal hayata ve iyilik yapmaya yönlendirilecek.
  • 03.02.2015 - 13:48

  Yeşilay dan teknoloji bağımlılığına teknolojik çözüm #1

  Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz, yaptığı açıklamada, bir madde ya da davranışın insanı kontrol etmeye başlamasıyla oluşan bağımlılık kavramını kimyasal bağımlılık ve davranışsal bağımlılık olarak ikiye ayırdıklarını söyledi.

  TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

  Kimyasal bağımlılığın sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle ilgili bağımlılık olduğunu belirten Yılmaz, davranışsal bağımlılıkta ise teknoloji, sosyal medya bağımlılığı bulunduğunu ifade etti.

  SOSYAL VE İŞ HAYATININ OLUMSUZ ETKİLERİ

  Sabah uyandığında yüzünü yıkamadan sosyal medya hesaplarına ve mesajlarına bakan herkesin teknoloji ve sosyal medya bağımlısı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, bu durumun sosyal ve iş hayatını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

  SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

  Madde bağımlılığıyla davranışsal bağımlılığın insana verdiği zarar yönünden birbirinden farkı bulunmadığını anlatan Yılmaz, "Sosyal medya bağımlılığı madde bağımlılığı kadar tehlikeli. Sosyal medyada gençler, gerçek yaşamda asla muhatap olmayacağı kişilerle muhatap olabiliyor. Gençler kontrolsüz bir şekilde her türlü tehlikeyle burada karşı karşıya kalabiliyor. Bazı uyuşturucu maddelerin sosyal medyada açık açık pazarlandığını görebiliyoruz. Sürekli sosyal medyayla uğraşan gençler aslında asosyal kişiler haline gelebiliyor. Bu da kişiyi yalnızlaştırıyor ve kötü alışkanlıklara itebiliyor" dedi.

  TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN

  Gençleri teknoloji bağımlılığından kurtarmak amacıyla "Outturnet" adlı bir mobil uygulama geliştireceklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu; "Teknolojiyi ve sosyal medyayı kalbinden vuracağız. Gençleri internete bağlılıktan kurtarıp sosyalleşmelerini teşvik etmeyi amaçlayan bir uygulama olacak. Uygulamada telefon ekranına sürekli 'Dışarıya çık, şu arkadaşınla yemeğe gidebilirsin, şurada şu etkinlik var' gibi aktivite yapmaları için gençleri teşvik edeceğiz.

  "ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER"

  Mesela uygulamayla telefon ekranına 'Spor yapman gerekiyor, iyilik yapman gerekiyor' gibi de uyarılar gelecek. Bunların puanları olacak. Bu puanlar karşılığında hediyeler vereceğiz. Uygulamada 'Bugün iyilik meleği modundayım' diye bir seçenek olacak ve bu durum sosyal medyadaki hesabında paylaşılabilecek. Çivi çiviyi söker diye düşündük. Amacımız gençleri dışarıya çıkartmak. Mart ayında bu uygulama telefonlara indirilebilecek"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir