Dolar
7.02
1.7553%
Euro
8.3057
1.7157%
Altın
2030.9
0.5684%
Borsa
1087.06
-0.0091%
G. Altın
458.697
2.6314%
Bitcoin
79292.11
1.5056%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  YÖK'e siber eleştiri

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, YÖK sitesine saldırının, siber tatbikatların önemini gösterdiğini belirtti;
  • 11.01.2013 - 09:32
  YÖK'e siber eleştiri

  YÖK'e siber eleştiri #1

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TOBB ETÜ Konferans Salonu'nda düzenlenen 2. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın açılış toplantısında konuştu.

  Yıldırım, savaşların artık topla tüfekle değil, bilişim teknolojileriyle yapıldığını belirterek şöyle dedi:

  ''Türkiye, askeri alanda NATO içinde siber tehdit riskini gören üyeler arasında ilk 12 arasında yerini alıyor. Hem askeri anlamda hem sivil anlamda bu tehditle ilgili gerekli adımlar atılmaya başlandı. 2014 yılında ilk defa uluslararası düzeyde bu tatbikatları yapmayı hedefliyoruz.''

  Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin kurulacağını belirten Yıldırım, siber tehditlerin tespiti, izlenmesi ve önlenmesine ilişkin bazı mekanizmaları devreye sokacaklarını söyledi.

  FARKINDALIK ARTMALI

  Ergün de, ''TÜBİTAK'taki Siber Güvenlik Enstitüsü'nde bugün itibariyle 70 arkadaşımız görev yapıyor. Yakında 200'ü aşkın arkadaş orada görev yapacak ve bu organizasyona teknik altyapı sunmaya devam edecek'' dedi.

  Bakan Ergün, üniversitelerin de müfredatlarını bir kere daha gözden geçirmelerinde ve siber güvenlikle ilgili alanları açmalarında fayda olacağını kaydederek, tatbikat sonrasında herkesin tedbirlerini daha iyi alması ve farkındalığın artması temennisinde bulundu.

  Türkiye'de sanayi casusluğu çıkacak

  TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak da, siber saldırıların sonuçlarının boyutlarına ilişkin bilgi vererek, 'Ülkemizde yeni bir siber saldırı çeşidi çıkacak; sanayi casusluğu. Kritik teknolojilerin sayısı arttıkça bu saldırılar artacak'' diye konuştu.

  GÜVENLİK ZAAFİYETİ VAR

  Toplantın ardından kamu kurumlarının internet sitelerine yönelik siber saldırılarla ilgili soruları yanıtlayan Yıldırım, ''Önemli olan saldırılara karşı hazırlıklı olmak'' dedi.

  YÖK'ün internet sitesine yapılan siber saldırıyla ilgili Yıldırım, saldırının, kullanılan güvenlik sisteminin zafiyetinin olduğunu gösterdiğini ifade etti. Yıldırım, ''Buna karşı da kurumun gerekli tedbirleri alması gerekiyor'' dedi.

  YÖK KATILMADI

  Bakan Ergün de YÖK'ün internet sitesine yapılan siber saldırının, tatbikatların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

  Ergün, ''YÖK bu tatbikata katılmayan kurumlardan bir tanesi. 3 gün önce böyle önemli bir saldırıyla karşı karşıya kaldı'' dedi.

  Görüş Bildir