taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7436
Euro
7.2952
Altın
1618.48
Borsa
89552.61
Gram Altın
349.902
Bitcoin
45672.57

TİKA'dan Kuzey Kore'ye tarımsal kalkınma yardımı

TİKA, Kuzey Kore'ye halkın gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla 510 bin metrekare sera örtüsü yardımı yaptı.


Whatsapp ile paylaş

TİKA'dan Kuzey Kore'ye tarımsal kalkınma yardımı

tika

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kalkınma yardımı çerçevesinde Kuzey Kore halkının gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla, Güney Pyongan Eyaletindeki çiftçilere ulaştırılmak üzere Kuzey Kore’ye beş yüz on bin metrekare sera örtüsü yardımı yapıldı.

YETKİLİLER DANDONG'A GİTTİ

TİKA heyeti, yardım malzemelerini Kuzey Koreli yetkililere teslim etmek üzere Çin’in Kuzey Kore sınır şehri Dandong’a gitti. Yetkililer tarafından verilen bilgiye göre gönderilen sera örtüleri bahar aylarında kullanılacak ve 25-30cm yükseklikteki eğimli çıtaların üzerine örtülmek suretiyle ekilen pirinçlerin belli bir boya ulaşıncaya kadar dış etkenlerden korunmasını sağlayacak.

TİKA'dan Kuzey Kore'ye tarımsal kalkınma yardımı

PİRİNÇ VE SEBZE TARIMI

Söz konusu yardım malzemeleri, özellikle pirinç ve sebze yetiştirilen, tarıma elverişli Güney Pyongan Eyaleti’nde kullanılacak.

TİKA'dan Kuzey Kore'ye tarımsal kalkınma yardımı

KUZEY KORE'YE YAPILAN İLK DIŞ YARDIM

TİKA heyetinin Pekin’deki Türk Büyükelçiliğinde Kuzey Koreli yetkililerle yaptığı görüşmede Kuzey Kore’nin Pekin Elçilik Müşaviri, sera örtülerinin KECCA yetkilileri tarafından teslim alındığını ve söz konusu yardım malzemelerinin bu yıl Kuzey Kore’ye yapılan ilk dış yardım olduğunu belirterek TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti. Ayrıca pirinç yetiştirilmesinde büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan yardım malzemelerinin, pirinç ekiminin başlayacağı Mart ayından önce yetkililere ulaştırılması memnuniyetle karşılandı.

TİKA'dan Kuzey Kore'ye tarımsal kalkınma yardımı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir