taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8095
6.54295
1275.805
96861.42
238.352

TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptıkları ziyarette Dresden ve Vatikan'da bulunan Dede Korkut hikayelerinin orjinal nüshalarının tıpkıbasımı olan kitabı hediye etti.

13.12.2014 - 15:47..
Whatsapp ile paylaş
TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

Hisarcıklıoğlu basın mensuplarına ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Hayırlı olsun ziyaretiyle beraber, Sayın Cumhurbaşkanımızla ekonomik meseleler hakkında istişarelerde bulunduk. Görüşlerimizi aktarabilme fırsatını bulduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaklaşımından ev sahipliğinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

ERDOĞAN'A ORJİNAL DEDE KORKUT HEDİYE EDİLDİ

Ziyaret esnasında TOBB adına Hisarcıklıoğlu her yıl bir kültür eserinin orjinal nüshalarının tıpkıbasımını yaptıklarını hatırlatarak, bu kapsamda Erdoğan'a Dede Korkut Hikayeleri'nin orjinal nüshalarından oluşan bir eser hediye edildi.

TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

(Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir de Dede Korkut hikayelerini anlatan minyatür hediye edildi. TOBB tarafından yaptırılan Dede Korkut kitabı için özel olarak tasarlanmış ve tek nüsha olan özel bir parçadır)

VATİKAN'DAKİ NÜSHALARDAN TIPKIBASIM

Türklerin bilinen en eski destanlarından biri olan Dede Korkut hikayeleri 15. ve 16. yüzyılda yazıya geçirildi. Dede Korkut hikayelerinin orjinal nüshalarından 12'si Dresden'de 6'sı ise Vatikan'da bulunuyor. TOBB, Dresden ve Vatikan'daki toplam 18 orjinal nüshayı tıpkıbasım olarak kitaplaştırdı ve Türk kültürüne yeni bir eser daha kazandırdı. Bu eseri de ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti.

TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

TOBB daha önce da Türk kültürüne katkı sunmak amacıyla birçok eserin orjinal nüshalarını kitaplaştırmıştı. TOBB'un 60. yılı anısına Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ını yeniden hazırlamıştı. TOBB ayrıca 81 ildeki tarihi eserlerin bir kampanya dahilinde restore edilmesini sağlamıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir