taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.1075
6.8175
1274.75
83675.33
250.365

Toksoplazma nedir

Kedilerin bağırsaklarında yaşayan toksoplazma, aynı zamanda dışarıya atılan dışkının sebzelere bulaşarak körlüğe neden olan, bir tür tedavisi olmayan hastalıktır.

Whatsapp ile paylaş

İzmir'de, kedi dışkısında bulunduğu belirtilen toksoplazma paraziti, iki genç kadının gözlerini kör etti. Bu haber üzerine toksoplazma nedir sorusu anlam kazanmaya başladı.

TEDAVİSİ YOK

Uzmanlara göre hastalığın tedavisi yok, ancak alınabilecek önlemler var. Salata yapmak için aldığımız marulda, maydanozda toksoplazma paraziti olabilir. Yine parazit bulunan otları yiyen koyun, inek gibi hayvanların kaslarına parazit yerleşir.

Toksoplazma nedir

DIŞARIDA SALATA YEMEYİN

Uzmanlar bilmediğiniz ve güvenmediğiniz mekanlarda, lokantalarda sebze yenmemesi konusunda uyarıyor. Öte yandan kedilere ulan mesafeye dikkat edilmeli, ellerin sıklıkla yıkanması önem taşımaktadır.

KEDİNİZİN AŞISINI DÜZENLİ YAPIN

Evde kedi besleyen ailelerin, kedinin aşısının zamanında yapmaları da sağlıkları açısından önemlidir. Hastalık plasenta yoluyla bebeğe de geçebilir. Hamile kişi paraziti aldığında doğacak bebek için tehlikeyi davetiyeye çıkartıyor.

Toksoplazma nedir

DOĞACAK ÇOCUKTA OLUŞACAK PROBLEMLER

Parazitin çocuktan enneye geçmesi, dünyaya gelen çocukta zeka geriliği, körlük, büyüme ve gelişme, kafatası sorunları sara atakları, karaciğer ve dalak büyümesi gibi hastalıkları tetikler.

ALINACAK ÖNLEMELER

El hijyenine ve sık sık el yıkamaya özen gösterin. Bahçe işleri ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin, çiğ ya da az pişmiş et (salam, sucuk, vb.) yerken dikkatli olun.

Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Kedinin kumunun 24 saat aralıklarla mutlaka değişmesini sağlayın. Kumu değiştirirken eldiven kullanın, sonrasında mutlaka ellerinizi yıkayın.

Toksoplazma nedir

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir