taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7735
Euro
7.3343
Altın
1658.01
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.223
Bitcoin
49071.13

Topbaş: Eyüp-Bayrampaşa arası füniküler projesi başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Eyüp'te halka seslendi.


Whatsapp ile paylaş

Topbaş: Eyüp-Bayrampaşa arası füniküler projesi başladı

Topbaş: Eyüp-Bayrampaşa arası füniküler projesi başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Kadir Topbaş Eyüp'te seçim otobüsünün üzerinden vatandaşlara seslendi.

EYÜP SULTAN'A GELENLER FİNİKÜLERLE METROYA ULAŞABİLECEK

Eyüp'ün ulaşımını kolaylaştırmak için atılan adımları anlatan Topbaş, Sultançiftliği Edirnekapı tramvayının yüzeysel bir proje olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Bu hattı Veznecilere kadar metroya çeviriyoruz. Sultançiftliği'nden Arnavutöy'e, 3.havaalanına devamı olan metroyu Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Vezneciler'den binen biri 3. Havaalanı'na metroyla gelecek."

Topbaş Eyüp'e bir finiküler yapılacağını belirterek "Bayrampaşa metro istasyonundan Eyüp Meydanı'na finiküler projesini başlatıyorum. Eyüp Sultan'a gelenler finikülerle metroya ulaşabilecekler" dedi. Topbaş, Pier Loti'den Vialand ve Miniatürk'e teleferik inşa edileceğini belirterek, "Pier Loti'den Rami kışlasının olduğu yerde Türkiye'nin en büyük kütüphanesini yapacağız" dedi.

HALİÇ'TE 42 ÇEŞİT BALIK VAR

Haliç'in kültür ve turizm havzası haline geldiğini ifade eden Topbaş "Haliç bırakın oturmayı, yanından geçmek hak getireydi. Bugün bir sahil ilçesi. Şimdi Haliç'te 42 çeşit balık var, hayat var. Haliç'te hayat yeniden başladı" dedi.

HALİÇ'E KANCA BURUNLU OSMANLI TEKNELERİ

Haliç'te teknecilik yapanlara elektrik motorlu kanca burunlu tekneler verileceğini belirten Topbaş, "Burada teknecilik yapanların her birine Osmanlı'da kanca burun denilen teknelerinden yaptırıyoruz. Kıyafetlerini biz vereceğiz. Tekneler elektrik motorlu olacak, onlara bedava vereceğiz. Burada gondollar gibi bizim kültürümüzden bir parça olarak hizmet verecekler" şeklinde konuştu.

EYÜP SULTAN TÜRBESİNİ İĞNEYLE KUYU KAZAR GİBİ ONARIYORUZ

Eyüp Cami meydanının yayalaştırma projesini tamamladıklarını ifade eden Topbaş "Eyüp Sultan Türbesini iğneyle kuyu kazar gibi yeniden onarıyoruz. Çalınmış çiniler var maalesef. Türbeyi Eyüp Sultan Ebu Eyyüb El Ensari Hazretleri'ne yakışır biçimde yeniden onarıyoruz" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir