taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.573
Euro
7.2491
Altın
1616.22
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.986
Bitcoin
42178.03
fuzulev

TRT'den dizi ve film sektörü için büyük atak

TRT; Türk dizi ve film sektöründe değişim rüzgarları estirmeye hazırlanıyor. 90 dakikalık formatlara alternatif, kısa süreli formatlar geliyor.


Whatsapp ile paylaş
TRT'den dizi ve film sektörü için büyük atak

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren; TRT'nin 50'nci, Türk sinemasının da 100'ncü yıl dönümü dolayısıyla televizyon filmleri, mini seriler, belgeseller çektireceklerini söyledi.

TRT'den dizi ve film sektörü için büyük atak

'30 TELEVİZYON FİLMİ YAPTIRMAYA KARAR VERDİK'

TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren; "Kamu kaynaklarını daha faydalı kullanmak ve film sektörüne faydalı olmak için bu sene 30 tane televizyon filmi yaptırmaya karar verdik. Bu sektör için çok önemli bir haber" dedi.

'ÖZGÜN SENARYOLAR İÇİNDE FANTASTİK FİLMLERDE OLABİLİR'

İbrahim Eren, yaptıracakları televizyon filmlerinin bir kısmının edebiyat uyarlaması olacağını belirterek; "Bir kısmı özgün senaryo olacak, bu özgün senaryolar içinde fantastik filmler de olabilir. Burada bizim yaptıracağımız televizyon filmlerinin sektöre hayat kazandıracağını, yeni başlayanlara imkan sağlayacağını, yeteneği ve kabiliyeti olan ancak bir şekilde drama yapamamış kişilere drama yapma imkanı vereceğini düşünüyoruz. O yüzden çok kıymet veriyoruz" diye konuştu.

'90 DAKİKALIK FORMATLARA ALTERNATİF MİNİ SERİLER'

TRT1'de "Tarihe Tanıklık Edin" mini seri televizyon dizileri ile izleyicilerin karşısına geçeceklerinin altını çizen TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren,  "Mini seriler yaptıracağız. Haftanın bir günü, belirli konseptte örneğin: Tarihe Tanıklık Edin kuşağı ile 4-5 bölümlük seriler yayınlayacağız. Ocak ayında 'Abdülhamid ve Çırağan Baskını', Şubat ayında 'Seydi Beşir Esir Kampı', Mart ayında başka bir seri. Yani tarihimizle ilgili bir çok işi 4-5 bölümde anlatacağımız dönem mini serileri yaptıracağız. Türkiye'nin alışa geldiği 90 dakikalık formatlara alternatif, kısa süreli formatlar yayınlayacağız. Bu, TRT için de Türkiye için de bir ilk olacak.

TRT'den dizi ve film sektörü için büyük atak

'BİRÇOK BELGESEL YAPTIRMAK İSTİYORUZ'

Mart ayına 4 bölümlük Medine Müdafası'nı yaptırmak istiyoruz. Yine televizyon filmlerinde insani değerlere önem veren, insan hikayesi anlatan televizyon filmleri yaptırmak istiyoruz. Birçok belgesel yaptırmak istiyoruz, TRT'nin 50'nci yılı ve Türk Sineması'nın 100. yılı münasebetiyle. Ayrıca televizyon, radyo ve müziğin hayatımıza girişi ve etkilerine dair belgeseller yaptırmayı planlıyoruz. İnşallah bu sene hem bizim hem Türkiye için hem de sektörde varolan yapımcılar, yeni başlayan kişiler için güzel bir yıl olacak." ifadelerini kullandı.

'DÖNEM İŞLERİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ'

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, yurt dışındaki kamu yayıncılarının mini seriler yaptıklarına dikkati çekerek, "TRT geçmişte Küçük Ağa, Osmancık ve Kuruluş gibi 6-7 bölümden oluşan diziler yaptırmış fakat bir kuşak halinde yayınlamamıştı. Biz bunlar gibi şeyler yapacağız. Ama biraz daha içeriğini farklılaştırdığımız, günümüz şartlarına uydurduğumuz bir iş yaptırmayı planlıyoruz. Dönem işlerine ağırlık vereceğiz" dedi.

'GÜZEL BİR YIL OLACAK'

Ayrıca televizyon, radyo ve müziğin hayatımıza girişi ve etkilerine dair belgeseller yaptırmayı planladıklarını vurgulayan Eren, "İnşallah bu sene hem bizim hem Türkiye için hem de sektörde varolan yapımcılar, yeni başlayan kişiler için güzel bir yıl olacak" ifadesini kullandı. 

'TELEVİZYON FİLMLERİ İÇİN AÇIKLAMA YAPACAĞIZ'

Eren, sektörde daha fazla yapımcıya imkan sağlamak ve kaynakları daha iyi kullanmak ve izleyicilere farklı bir yıl yaşatma arzuları bulunduğunu dile getirerek, "Televizyon filmleri için bir açıklama yapacağız ve bunun ardındanbaşvuruları kabul edeceğiz. Bize gelen önerileri yetkin bir kurulda değerlendireceğiz" diye konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir