taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0468
Euro
6.5521
Altın
1581.06
Borsa
120791.86
Gram Altın
307.451
Bitcoin
58895.37

Trump, Orta Doğu planını açıkladı

Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" adını verdiği plan, işgal planı çıktı.

Haber Merkezi | 28.01.2020 - 20:20..
Whatsapp ile paylaş
Trump, Orta Doğu planını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kameralar karşısına geçerek tek taraflı olarak hazırlanan "Yüzyılın Anlaşması" planını açıkladı.

Trump, Orta Doğu planını açıkladı

Trump, Kudüs'ün bölünmeden İsrail'in başkenti kalacağını söylerken "Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak." ifadelerini kullandı.

Trump, Orta Doğu planını açıkladı

Plana göre, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngörülüyor. Donald Trump, Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırladığı "Yüzyılın Anlaşması" planını açıkladı.

Trump'ın açıklamalarından satır başları:

"BARIŞA DOĞRU ÖNEMLİ BİR ADIM"

"İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Mahmud Abbas'la Beytüllahim'de bir araya geldim, daha iyi bir hayat potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm. Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim.

Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistin'in, İsrial'in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır.

Trump, Orta Doğu planını açıkladı


İSRAİL İLK KEZ HARİTA AÇIKLANMASINA İZİN VERDİ

İsrail ilk kez harita açıklanmasına izin verdi, bu cesur adım için Başbakan Netanyahu'ya teşekkür ediyorum. Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız.
Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır.

"KUDÜS İSRAİL'İNDİR"

Kudüs, İsrail'in bölünmemiş başkenti kalacaktır. İsrail için çok şey yaptım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek.
Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı.

Bir daha bu kadar iyi bir ekip göremeyecekler, hepsi çok iyi anlaşma yapıcılar, karşı tarafın da iyi olmasını istiyorlar.
Bu harita Filistin'i iki katına çıkaracak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinde ABD büyükelçilik açacak."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir