taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8384
6.5356
1344.63
93555.78
252.592

TSK'da yemek duasında Tanrı ifadesi kullanılmayacak

Milli Savunma Bakanı Canikli imzalı emirle yemek duasındaki "Tanrımıza hamdolsun" ifadesi değiştirildi. Dua, "Allahımıza hamdolsun" olarak yeniden düzenlendi.

AA | 17.12.2017 - 12:34..
Whatsapp ile paylaş
TSK'da yemek duasında Tanrı ifadesi kullanılmayacak

Geçtiğimiz ay Jandarma'nın yemek duasının değişmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni düzenlemeye gidildi.

'TANRI' İFADESİ KALDIRILDI

Daha önce "Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun" ifadesinin yer aldığı duada uygulama birliği sağlamak ve tereddütü ortadan kaldırmak üzere düzenlemeye yapıldı.

Bakan Canikli imzasıyla yayımlanan ve komutanlıklara gönderilen emirle yemek duası metni "Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun" şeklinde yeniden düzenlendi. Yemek duasıyla ilgili yemekhanelerde bulunan levhalar da yeni düzenlemeye göre değiştirildi.

TSK'da yemek duasında Tanrı ifadesi kullanılmayacak

CENAZE MARŞI YERİNE 'TEKBİR'

Söz konusu değişiklik Genelkurmay Başkanlığınca Gaziantep'te sınır hattında bulunan Köprübatı Hudut Karakolu gerçekleştirilen basın turunda dikkati çekti.

Değişiklik, yemekhanelerdeki yeni dua levhalarına da yansıdı. Bakan Nurettin Canikli imzasıyla yayımlanan emirde, şu ifadelere yer verildi:

"Milli Savunma Bakanlığına bağlı birlik, karargah ve kurumlarda yemek duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar olduğu bilinmektedir. Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargah ve kurum amirlerince yemekhanelerde bulunan yemek duası levhası 'Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun' şeklinde düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak. Kuvvet komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması sağlanacaktır."

Öte yandan Bakan Canikli tarafından, askeri cenazelerde tören sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri'nin "Tekbir" adlı eserinin çalınmasına yönelik de bir emir yayımlandı.

TSK'da yemek duasında Tanrı ifadesi kullanılmayacak

TSK'da yemek duasında Tanrı ifadesi kullanılmayacak

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir