taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0612
6.7743
1285.11
87435.3
250.514

TSK'nın engel tanımayan tankları

TSK'nın gözbebeklerinden biri olan ve Kayseri'de modernize edilen paletli araçlar zorlu parkurda göreve hazırlanıyor.

AA | 27.03.2015 - 11:51..
Whatsapp ile paylaş

1

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) göz bebekleri arasında yer alan ve Kayseri'deki 2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nda modernize edilen paletli araçlar, zorlu parkurlarda göreve hazırlanıyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Osman Kavuncu Bulvarı'nda 387 bin metrekarelik alanda 1954 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren komutanlıkta bazı tankların üretimi, bazılarının da modernizasyon ve yenileştirme çalışmaları yapılıyor.

TSK'nın engel tanımayan tankları -GALERİ

TSK'nın engel tanımayan tankları İZLE

TSK'nın engel tanımayan tankları

GÖSTERİ YAPILDI

Basına kapılarını açan Kayseri'deki 2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nda bulunan M60T, Kayar Köprücü Tankı ve diğer paletliler, komutanlıktaki pistte bir gösteri gerçekleştirdi.

M60T isimli paletli tank yüzde 40 iniş eğimi, yüzde 60 çıkış eğimi ve yüzde 30 yan eğimin olduğu pistlerden yürütülürken diğer bir paletli araç da yapay parkurlarda engel ve hendek testlerinin ardından suyun içinden geçti.

TSK'nın engel tanımayan tankları

TSK'nın önemli projelerinden olan ve Türkiye-Almanya iş birliğiyle Kayseri'de üretilen Kayar Köprücü Tankı da 27 metre uzunluğundaki köprü sistemini açarak paletlilerin geçişini sağladı.

HENDEK VE AKARSULAR RAHATLIKLA AŞILIYOR

Zırhlı araçlar, Kayar Köprücü Tankı ile zorlu arazi koşullarında hendek ve akarsuları rahatlıkla aşabiliyor.

TSK'nın engel tanımayan tankları

Gösteriyle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Bakım Albay İsmail Amanvermez, TSK'nın envanterine kayıtlı paletlilerin motor ve düzenleri ile atış kontrol sistemlerini yenileyerek, birliklere bakım desteği de sağladıklarını ifade etti.

TSK'nın engel tanımayan tankları

PALETLİ ARAÇLARIN MODERNİZASYONU YAPILIYOR

Amanvermez, fabrikada Türk mühendisler ve işçilerin desteğiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Lojistik Komutanlığı'nın plan ve emirleri doğrultusunda paletli araçların kit bazında tasarımı, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonunu yaptıklarını vurguladı. Komutanlıkta ayrıca elektronik ve mekanik cihazların kalibrasyonu faaliyetlerinin de yürütüldüğünü anlatan Amanvermez, şunları kaydetti:

"Dost ve müttefik ülkelerin personeline görev başı mesleki eğitim verilmekte, as birliklere müşavirlik ve teknik destek hizmeti sağlanmaktadır. Kurulduğu günden bu yana komutanlığımızın gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında M48A5T1/T2 tank modernizasyonu, İstihkam Savaş Aracı imalatı, TAMAY Tank Kurtarıcı imalatı, M60T Tank Modernizasyonu, M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı Modernizasyonu ile M113 araçlara uygulanan muhtelif tadilat çalışmaları yer alıyor."

TSK'nın engel tanımayan tankları

KAYAR KÖPRÜCÜ TANKI

Amanvermez, askeri araçların imalat ve modernizasyonunda teknoloji merkezi haline gelen komutanlığın, Kara Kuvvetleri Komutanlığının en önemli projesi olan Kayar Köprücü Tankı imalatını da yaptığını belirtti.

Projenin önemine dikkati çeken Amanvermez, "Bu projeyle 27 metre uzunluğunda kuru ve sulu açıklıklardan geçmek için mevcut Leopar1A3 tankları üzerine köprü sistemi montajı yapılmıştır. Montaj işlemi tamamlanan araçlar, birliklere sevk edilmektedir" dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir