taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5679
Euro
7.223
Altın
1615.87
Borsa
90192.99
Gram Altın
341.761
Bitcoin
42432.15
fuzulev

TÜFE'de düzeltme rekor getirdi

Ocak ayı TÜFE artışı, son 11 yılın en yüksek ocak ayı tüketici enflasyonu oldu.


Whatsapp ile paylaş

TÜFE'de düzeltme rekor getirdi

TÜFE'de düzeltme rekor getirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, yüzde 1,72'den yüzde 1,98'e düzeltilen 2014 yılı ocak ayı TÜFE enflasyonu, son 11 yılın en yüksek ocak ayı enflasyon artışı oldu. Ocaktaki yüzde 1,98'lik artış ayrıca son 27 ayın en yüksek aylık TÜFE artışına da işaret etti.

HATA İTİBAR KAYBI RİSKİNE NEDEN OLDU

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, TÜİK'in "alkollü içecekler ve tütün" fiyat grubu içinde yer alan sigara fiyatlarında hatalı veri girişinden kaynaklanan yeniden hesaplaması sonucunda, ocak ayı TÜFE artışının yüzde 1,72'den yüzde 1,98'e revize edilmesinin sağlam bir gerekçe de olsa TÜİK'in bu hata sonrası itibar kaybına uğrama riskinin ortaya çıktığını ifade etti.

Son yıllarda sık sık bu tip hatalarla karşılaşıyor olunmasının da bu olumsuz algılamayı destekleyebileceğini belirten Bürümcekçi, "Ayrıca, ocak enflasyonunun ortalama beklentinin çok üzerinde gelmemesi piyasa açısından rahatlatıcı olmuştu. Bu sayede yılsonu enflasyonu için yukarı revizyonlar gözlenmemişti. Yeni durumda ise bu risk karşımıza çıkıyor. Örneğin; biz yüzde 2 bekliyorduk enflasyonu ve ilk açıklamada böyle gelseydi yılsonu tahminimizi yüzde 7,5'den yüzde 8,0'e doğru yaklaştırmayı düşünüyorduk" dedi.

"ÖTV ZAMMI TAMAMEN YANSIDI"

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı ise ocak enflasyonunda yukarı yönlü revizyon sonrasında 2014 yılı beklentilerinde değişiklik olmadığını ve kendi tahminlerinin yüzde 1,97 olduğunu kaydetti.

Tokalı, yapılan revizyonun, alkollü içecekler ve tütün alt grubundaki aylık artışın yüzde 2,72'den yüzde 7,45'e revize edilmesinden kaynaklandığını dile getirerek, böylece yapılan ÖTV zammının ocak ayında tamamen yansıdığını ifade etti.

Söz konusu değişikliğin temel dinamiklere yönelik bir sinyal taşımadığını, 2014 enflasyonuna ilişkin beklentilerde çok ciddi bir etkiye neden olmasını beklemediklerini vurgulayan Tokalı, "Biz de yıl sonu tahminimizi yüzde 8,2 seviyesinde tutuyoruz. Dolayısıyla, enflasyon verisi sonrasında kurda gözlenen kaybın kalıcı olmasını beklemiyoruz" değerlendirmesini de yaptı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir