taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

TÜİK TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceklerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Başkanı Birol Aydemir, 2017 yılında TÜFE’deki sistemi toptan değiştireceklerini ve 2015’te çok geniş kapsamlı bir anket yapacaklarını söyledi.


Whatsapp ile paylaş

TÜİK TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceklerini açıkladı

TÜİK TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceklerini açıkladı

TÜİK Başkanı Aydemir, 2014 yılı Ocak ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında istatistiklerde yapılan değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TÜİK Konsey Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Konut Satış İstatistiklerinde yapılan değişikliklere değinen Aydemir, şunları kaydetti:

''ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK''

“Konut satış istatistikleri konusunda 2013 yılı içerisinde önemli değişiklikler yaptık. Tapu Kadastro Genel Müdürlükleriyle birlikte. Biz Şubat ayından itibaren artık Konut Satış İstatistiklerini aylık olarak yayımlayacağız. Yabancılara satışı da kapsayacak şekilde aylık olarak yayımlayacağız. 2013 yılı içinde konut satışlarında gittiğimiz revizyonla, ipotekli satışları kapsam içine aldık. Daha önce sadece il merkezi ve merkez ilçelerdeki satışları alıyorduk. Artık onu tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde verdik. Bunlar konut satışlarında ciddi rakamsal değişiklikler getirdi.”

''ÇALIŞMALARI BİTİRDİK''

Aydemir, söz konusu istatistiklerin yapılan son değişikliklerle aylık olarak ve ikinci el satışlar ile yabancılara olan satışları da içerecek şekilde Şubat ayından itibaren paylaşılacağını ifade etti. Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları İstatistikleri’nde de bazı değişikliklere gittiklerini anlatan Aydemir, bu konu üzerinde 1 yıldır çalıştıklarını söyledi. İlgili kurumlarla görüşerek çalışmalarını bitirdiklerini bildiren Aydemir, "Şubat ayındaki bültende artık Devlet İç Borçlanma Senetlerinde reel getiri oranlarını vereceğiz”şeklinde konuştu.

''DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK''

Aydemir, bu verilerin hem yatırımcılar hem de ekonomi araştırmacıları açısından önemli bir gösterge olacağını da sözlerine ekledi. TÜİK Basın Odası’nın hazırladığı örnek haberlerle ilgili konuşan TÜİK Başkanı Aydemir, TÜİK’in çok önemli veriler yayımlamasına rağmen, söz konusu istatistiklerin gündemde yeterince yer bulamadığını ifade ederek, "Yaşam Memnuniyeti Araştırmamızın dünyada örneği yok. Başlı başına bütün araştırmacılar açısından müthiş bir ilgi kaynağı ama görüyoruz ki bunun kullanımı, olması gerekenin yüzde 10’u bile değil" dedi.

''SİSTEMİ TOPTAN DEĞŞTİRECEĞİZ''

Aydemir, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Farklı kullanıcılar için farklı endeksler geliştirdiklerini belirten Aydemir, "2017’de TÜFE’deki sistemi toptan değiştireceğiz. 2015’de çok geniş kapsamlı bir anket yapacağız" diye konuştu.

''ÜCRETSİZ GÖNDERECEĞİZ''

Anket çalışmalarına katılan iş yerlerine bazı jestler hazırlayacaklarını anlatan Aydemir, zorunluluktan gönüllülüğe doğru geçmek için uygulama başlatacaklarını anlattı. Bu kapsamda, ankete katılan iş yeri sahiplerine sonuçlarla ilgili bilgi vereceklerini söyleyen Aydemir, "Firmaya sektör analizi yapacağız. Firmanın sektörüne ilişkin bilgileri ve sektördeki kendi durumunu göndereceğiz. Bunlardan sonra o firmalar anketimize girmek için gönüllü olacak. Belki kaç bin dolarlık analizi, ücretsiz göndereceğiz" ifadesini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir