taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3874
6.1334
1221.68
91686.35
211.587

Tunceli'de devlet okuluna Dersim adı verildi

1998 yılından beri hizmet veren 250 öğrenci kapasiteli Tunceli Anadolu Öğretmen Lisesi'nin adı, Tunceli Dersim Anadolu Lisesi oldu.

06.08.2014 - 09:34..
Tunceli'de devlet okuluna Dersim adı verildi

DERSİM

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelindeki öğretmen liselerinin Anadolu Liseleri’ne dönüştürülmesi kararı almıştı. Bu kapsamda Tunceli Öğretmen Lisesi’ne yeni bir isim vermek için arayışa girildi. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, okula yeni bir isim bulmak için kurduğu komisyona gelen öneriler arasındaki ’Dersim’ adının, okula verilmesi kararlaştırıldı.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce, politik bir isim olduğu gerekçesiyle öneri kabul görmedi.

BAKANLIK'TAN JET TALİMAT

Eğitim-Sen genel merkezi, bakanlık düzeyinde üst düzey yetkililerle görüşerek, "Dersim" adının Türkiye’de devam eden çözüm süreciyle birlikte kentte memnunluk yaratacağını belirtti. Bakanlık da komisyonun yeni önerisini beklemeden, Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak, ’Dersim’ adının okula verilmesini istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü de, bakanlığın bu yazısı üzerine hazırlattığı, "Tunceli Dersim Anadolu Lisesi" tabelasını, dün okulun giriş kapısına astırdı. Tunceliler, kentte bir okula "Dersim" adının verilmesini memnunlukla karşıladı.

Tunceli'de devlet okuluna Dersim adı verildi

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Hasan Ölgün, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Dersim" adının bir okula verilmesini çok anlamlı ve değerli bulduklarını söyledi. Tunceli’de bazı okullarda isim değişikliği için çalışmaların devam ettiğini belirten Ölgün, yıllardır buradaki okulların kendine ait isimlerle anılması gerektiğini savunduklarını ve bunun mücadelesini yürüttüklerini dile getirdi.

"BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

Okula "Dersim" adının verilmesi için Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca'nın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğünü aktaran Ölgün, şunları kaydetti:

"Son gelen yazıyla bu isim artık resmileşti. Okulun tabelası da Dersim Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Burada emeği geçen tüm kurumlara, Bakanlığımıza, Genel Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu anlamda Dersim ismi bizim için çok anlamlı ve değerlidir. Bunun, eğitim öğretime de önümüzdeki dönemde büyük bir katkısı olacağını düşünüyoruz."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir