taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3816
6.10645
1316.615
97378.58
228.154

Tunceli'de şehit olan askerler için valilikten açıklama

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde operasyona katılan 2 askerin olumsuz hava koşulları sebebiyle şehit olduğu olaya ilişkin Tunceli Valiliği'nden yeni bir açıklama geldi.

AA | 27.10.2018 - 14:53..
Whatsapp ile paylaş
Tunceli'de şehit olan askerler için valilikten açıklama

Valilikten yapılan açıklamada, Nazımiye ilçesi kırsalında 26 Ekim'de şehit olan 2 askerle ilgili bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada yaşanan olay, yer ve zamanla ilgisi bulunmayan, gerçeği yansıtmayan ve şehitlere ait olmayan fotoğraf ve video görüntülerinin paylaşılmasının ciddi bilgi kirliliği oluşturduğu belirtildi.

Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapmanın zaruri hale geldiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

TİM 22 EKİM'DE BÖLGEYE HELİKOPTERLE İNDİRİLDİ

"Son teröristin de etkisiz hale getirilmesi hedefi doğrultusunda aralıksız sürdürülen Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında teröristlerin kış üslenme bölgelerini kontrol altına almak ve alan hakimiyetini devam ettirmek için Mazgirt, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçeleri kırsal alanında çok sayıda tim ile pusu faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu faaliyetler kapsamında 2300 rakımlı Nazımiye kırsalında karayolu ulaşımı olmayan, sadece helikopter faaliyeti ile veya yaya olarak gidilebilen bölgeye mevsim koşullarına uygun tam teçhizatlı 12 kişiden oluşan timimiz, 22 Ekim'de helikopterle indirilmiştir."

Tunceli'de şehit olan askerler için valilikten açıklama

"26 EKİM'DE HELİKOPTER HAVA ŞARTLARINDAN TAHLİYE GERÇEKLEŞTİREMEDİ"

Timin bölgede pusu faaliyeti icra ettiği anlatılan açıklamada, "Pusu faaliyeti icra eden timimizin ani gelişen olumsuz hava koşullarından etkilenmesi sebebiyle 26 Ekim'de geri çekilmesi talimatı verilmiştir ancak helikopterin defaten bölgeye ulaşmaya teşebbüs etmesine ve muhtelif tehlikeler atlatmasına rağmen görüş mesafesinin kısıtlı olması, olumsuz hava koşulları ve sarp arazi yapısı nedeniyle havadan tahliye gerçekleşememiştir. Aynı zamanda karadan yaya olarak da timimize ulaşılmaya çalışılmıştır." bilgisi paylaşıldı.

HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENEN 10 ASKER TABURCU EDİLDİ

Terör eylemi ve el yapımı patlayıcı riskine rağmen karadan bölgeye ulaşan takviye birliklerin tim personeline ilk müdahaleyi yaptığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Karadan bölgeye ulaşan birliklerce 2 kahraman evladımızın hipotermi tanısı ile güvenli bölgeye getirilmesi, hava koşullarının kısmen düzelmesi ile yoğun çaba sonucunda helikopterin bölgeye ulaşımı sağlanmış ve timimizin Tunceli Devlet Hastanesine sevki gerçekleşmiştir. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef 2 kahraman evladımız şehit olmuş, 10 kahraman evladımız muayenelerini müteakip taburcu edilmişlerdir."

Tunceli'de şehit olan askerler için valilikten açıklama

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Açıklamada şehitlere Allah'tan rahmet, aileleri ve millete sabır ve başsağlığı dileğinde bulunularak, "Olayla ilgili olarak Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca adli, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığınca da idari soruşturma başlatılmıştır. Teröristle Mücadele Harekatımız aynı hedef doğrultusunda azim ve kararlılıkla sürdürülecektir." ifadelerine yer verildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir