taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Türk bilim adamından müthiş buluş

İzmir Gediz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, dışa bağımlılığı azaltacak bir teknolojiyle elektrik motoru geliştirdi. TÜBİTAK desteğiyle üretilecek motor; savunma sanayiinde, insansız sualtı araçlarında ve rüzgar türbinlerinde kullanılabilecek.


Whatsapp ile paylaş

Türk bilim adamından müthiş buluş

Türk bilim adamından müthiş buluş

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, dışa bağımlılığa son verecek yeni bir elektrik motoru geliştirdi, TÜBİTAK da destekledi. Öncelikle su altı araştırma sistemleri için düşünülen 4 kw gücündeki motor birçok yeniliği barındırıyor.

18 AYDA KULLANIMA HAZIR OLACAK

Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında 18 ayda seri üretime hazır hale getirilip kullanıma sunulacak olan elektrikli motor yüzde 100 yerli teknoloji, insansız sualtı araçlarında ve savunma sanayiinde kullanılabilecek. Yrd. Doç. Dr. Uygun, sualtı elektrikli ya da hibrit araçlar için tahrik ve tahrik destek sistemi olarak projelendirip TÜBİTAK’ın sahip çıktığı motorun, özellikle rüzgar türbinlerinde elektrik elde edilmesini sağlayan alternatör görevi görecek olmasının önemine işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Uygun, "Bilimde artık biz de varız" dedirtecek yeni teknoloji hakkında, "Şu anki rüzgar türbinlerinde kullanılmakta olan alternatörlerde, tek rotorlu ve tek dönüşlü sistem üzerinden elektrik elde ediliyor. Yeni teknoloji ise çift rotorlu ve çift dönüşlü yapıyı destekler nitelikte olacak. Böylece birim-güç yoğunluğunun artmasıyla verimlilik yükselecek. Bu sayede rüzgar enerjisinden daha çok yararlanılacak ve bu çevreci kaynaktan daha çok ekonomik fayda sağlanmış olacak" dedi.

SUALTI ARAŞTIRMACILARININ ELİNİ GÜÇLENDİRECEK

Gediz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, yeni nesil yerli motorun sualtı araştırmalarına ve savunma sanayiine katkılarını da şöyle açıkladı: "Uzaktan kontrol edilen otonom insansız deniz araçlarıyla sualtında arama ve çeşitli bilimsel incelemeler gerçekleştirilebiliyor. Hem daha güçlü hem de daha hafif olacak yeni motor sayesinde bu araçlar daha kolay kontrol edilebilecek, manevra kabiliyeti yükselecek. Böylece sualtındaki araştırmalarda araştırmacıların eli güçlenecek, daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alınabilecek. Bu motor, denizaltılardan atılan torpillerde de kullanılabilme özelliğine sahip. Daha yüksek itiş gücü sağlayarak taarruz torpillerinin hızını, dolayısıyla da menzilini artıracak. Bu yönüyle de savunma sanayiinde tercih edileceğini düşünüyoruz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir