taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6484
Euro
7.2746
Altın
1594.34
Borsa
89082.25
Gram Altın
340.507
Bitcoin
41951.2

Türk bilim adamları 3B yazıcıyla yapay damar üretti

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Üretim Sistemleri Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Bahattin Koç ve ekibi, dünyada bir ilk olarak 3B biyo-yazıcı ile canlı hücreler kullanarak aort damarı doku yapısını üretmeyi başardı.


Whatsapp ile paylaş
Türk bilim adamları 3B yazıcıyla yapay damar üretti

Türk bilim adamları 3B yazıcıyla yapay damar üretti

Ekip, çalışmasını Üniversiteye bağlı Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirdi. Proje ekibinin başındaki isim olan Doç. Dr. Koç, daha önce yapılmış doku mühendisliği çalışmalarından farklı olarak kendilerinin üç boyutlu basımda canlı hücreleri biyo mürekkep olarak kullandıklarını söyledi.

Türk bilim adamları 3B yazıcıyla yapay damar üretti

YAPIM AŞAMASI

Hücreleri el değdirmeden bastıklarını anlatan Koç, “Dokunun 3 boyutlu anatomisini belirledikten sonra biyoyazıcıyı kontrol etmek için komutları dosyaya kaydediyoruz. Daha sonra bu komutları kullanarak biyo-yazıcının nereye hücre nereye destek yapısı basacağını kontrol ediyoruz. Projede fonksiyonel organ veya doku yapamıyoruz ama birebir organın bir parçasını, geliştirdiğimiz programlarla tasarlıyoruz” dedi.

HEDEF ORGANLARI BİREBİR KOPYALAMAK

Koç, geleceğe dönük planlarını da şöyle anlattı: “İleriye dönük en önemli hedef, 3B Biyo-yazıcı ile hastanın kendi normal hücrelerini kullanarak, gereken doku hatta organının birebir kopyasını üretebilmek. Böylece, hastanın kendi hücreleri ile üretilen yapay organı hastanın vücudunun reddetmesi gibi bir durum olmayacak.”

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir