taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3748
6.0792
1238.69
90528.64
214.112

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

Türk bilim insanları uluslararası gezegen arama çalışmalarında ilk meyvesini aldı.

13.08.2017 - 19:09..
Whatsapp ile paylaş
Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfetti.

TÜRK, JAPON VE RUS ORTAKLIĞI SONUÇ VERDİ

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

"GEZEGENE ATATÜRK İSMİNİ VEREBİLİRİZ"

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta buldukları Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen"e "Türk ismi" koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, "Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve "Atatürk" isimleri aklımdan geçti." ifadelerini kullandı.

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

HASSAS GÖZLEMLER, GEZEGENİ KEŞFETTİ

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi VİDEO

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir