taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5718
Euro
7.2521
Altın
1615.48
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.869
Bitcoin
42301
fuzulev

Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli

Prof. Dr. Mehmet Mutaf, bebekken feci şekilde yanarak yüzünü tamamen kaybeden kadına, sadece kendi vücudunda bulunan dokuları kullanarak yeni bir yüz yaptı.


Whatsapp ile paylaş
Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli

Bebeklik çağında bir yangın neticesi tüm yüzü yanan Asiye Engiz, yıllarca süren bekleyişinin ardından 41 yaşında yeni yüzüne kavuştu. Yüzünün durumuyla ilgili gittiği doktorlardan 'bir şey yapılamaz' cevabını alması sonrasında ümitlerinin tükendiği noktada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'na başvuran Engiz, Türk doktorların başarıysıyla başkasından nakil olmaksızın yeni bir görünüme kavuştu.

Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli

Plastik cerrahi alanında geliştirdiği yöntemlerle dünya çapında tanınan Prof. Dr. Mehmet Mutaf tarafından fark edilen Asiye Engiz ameliyat oldu. Mutaf ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatta hastanın kendi dokuları kullanılarak nakil işlemi yapıldı.

Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli

Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli - izle

YÜZ NAKLİNDE YENİ YÖNTEM

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Mutaf, "Ülke olarak ardı ardına gelen yüz nakli haberleriyle gurur duyduğumuz şu günlerde, bir insanın sadece kendi dokularını kullanarak yeni bir yüz yapmanın mümkün olduğu gerçeğiyle yüzleşmek, ironik bir etki yapıyor insan üzerinde. Gaziantep Üniversitesi'nde uygulanan yeni bir yöntemle kendi dokularıyla yeni bir yüze kavuşan Asiye Engiz'in ameliyat öncesi ve sonrası görüntüleri arasındaki farkı görüp, bir de bunun üzerine yüz nakli girişiminin riskleri ve nakil sonrası kullanılan ilaçların yan etkileri konusunda bilgilenince, insan kendine 'böyle bir şey mümkünken, yüz nakli neden yapılır ki?' diye sormadan edemiyor. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulanan bu yeni yöntemin kamuoyuna duyurulması için böyle bir bilgilendirme toplantısı yapmak istedik" dedi.

Türk doktordan dünyanın konuştuğu yüz nakli

"İLK 2 VAKADAN BİRİ"

Uygulamanın yüz nakli bekleyen birçok insana umut olacağını dile getiren Prof. Dr. Mutaf, şunları kaydetti:

"Hastanın, daha önce basında yer alan yüz nakli hastalarının bir çoğunun ameliyat öncesi görüntülerinden bile daha kötü bir durumda olan ameliyattan öncesi hali, pek çok insana 'buna ne yapılabilir ki' dedirtecek gibiydi. Bebeklik çağında yanma neticesinde burnu dahil alın ve yüz bölgesindeki bütün yumuşak dokuyu kaybetmiş bir şekilde bize gelen hastayı daha ilk gördüğümüzde mevcut yöntemlerin ötesinde bir çözüme muhtaç olduğumuz aşikardı. Zira, burun yapılabilmesi için kullanılabilecek alın bölgesi dahil tüm yüz yanıktan etkilenmişti ve yüzün tamamı için yeni bir deri örtüsü gerekiyordu. Klasik yöntemlerin yeterli olmadığı aşikar olan bu vakada, yıllar içinde oluşmuş bilimsel birikim ve tecrübelerimizin ışığında geliştirmiş olduğum yeni bir cerrahi yaklaşımın uygulanmasına karar verdik. Hastamız bu yeni tekniğin kullanıldığı ilk 2 vakadan birisidir ancak yöntem hali hazırda başka hastalarımızda da uygulanmaya başlanmış durumda."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir